2024. május 3, péntek - Tímea

2015. Február 20. 21:29, péntek | Helyi
Forrás: Gulyás Zsuzsanna

Wass Albert emléke előtt felolvasással tisztelegnek

A hagyományoknak megfelelően idén is csatlakozott Kiskunfélegyháza a 2015-ös maratoni Wass Albert felolvasáshoz.

A 15 órás programon Wass Albert, Reményik Sándor, és más erdélyi írók, költők, valamint városunk neves szülöttei Móra Ferenc és Petőfi Sándor műveiből hallhatnak részleteket az érdeklődők február 20-án és 21-én. A rendezvény nyitó eseményeként Gulyás László vándormuzsikus, főszervező és dr. Ónodi Izabella önkormányzati képviselő, a művelődési bizottság elnöke köszöntötte a résztvevőket ma (február 20-án) 18 órakor. Közreműködött Hegyesi Judit hegedűjátékával.

Egy debreceni fiatalembernek 2003 telén támadt egy ötlete: Wass Albert műveiből egyszerre több helyszínen 24 órás felolvasást tartani, és ezzel a világcsúccsal felhívni a figyelmet az elhallgatott író munkásságára. A hajdúsági kezdeményezés futótűzként terjedt a világ magyar közösségeiben. A néhány hónappal előtte megalakult Egyesült Magyar Ifjúság szervezésében végül összesen 13 helyszínen indult meg a felolvasás 2004. február 21- én este 6 órakor. A több ezer olvasót mozgósító akció felejthetetlen élmény volt valamennyi résztvevő számára.

Négy évvel később, 2008 végén a székely-magyar kézfogás jegyében zajló Pilis-Hargita túra szervezői élesztették újra fel az ötletet, s egy órával megtoldva az első felolvasást, újra meghirdették a kezdeményezést.
A nem mindennapi kezdeményezéshez Kiskunfélegyháza is elsők között csatlakozott és évről évre – ugyan most már csak 15 órás felolvasással – részt vesz. Az éveken át kitartó felolvasások részben elérték az ötlet elindítói által 2004-ben megfogalmazott célt, az új alaptantervnek köszönhetően egyre több diákhoz jutnak el Wass Albert értékközvetítő gondolatai. A 15 órás felolvasónap Kiskunfélegyházán szombaton folytatódik a következő programokkal:

Február 21., szombat

8:00 Koszorúzás a Wass Albert szobornál (Szent István tér).
8:20 - 10:00 A Szent Benedek Gimnázium műsora.
10:00 - 11:00 óra Lánc, lánc, eszterlánc címmel táncos lábú mesék, játékok a Padkaporos Táncegyüttes részvételével. Résztvevők: Kátai Tibor és óvodás csoportja, valamint Manninger Lencsi és kisiskolás csoportja. Énekel: Manninger Lencsi. Mesél és muzsikál: Gulyás László.
11:00 - 12:00 Constantinum Intézmény műsora.
12:00 - 14:00 A Közgazdasági Szakközépiskola műsora.
14:00 - 15:00 Egyéni jelentkezők olvasnak.
15:00 - 17:45 Nyugdíjas Klubok műsora.
17:45 Wass Albert dombormű koszorúzása a könyvtár udvarán.
18:00 A Széljáró Balladás együttes koncertje.
19:00 Kiss Ákos Jenő, Wass Albert: Üzenet haza című versét mondja el.