2024. május 3, péntek - Tímea

2019. Február 12. 10:25, kedd | Helyi
Forrás: Adrienn

Ünnepélyes megnyitóval vette kezdetét a Móra Emlékév

Kiskunfélegyháza Város Képviselőtestülete a 2019-es évet Móra Emlékévnek nyilvánította.

Városunk számos rendezvénnyel emlékezik szülöttére, a 140 éve született íróra, újságíróra, muzeológusra, a magyar ifjúsági irodalom egyik legkiemelkedőbb alkotójára Móra Ferencre 2019-ben.

Az emlékévet február 8-án Balla László alpolgármester nyitotta meg a Móra Ferenc Művelődési Központban:
– 1934. február 8-án, reggel 7 óra után néhány perccel megszűnt dobogni Móra Ferenc betegségtől meggyötört szíve. Szeged, a befogadó város és a szülőváros, Kiskunfélegyháza városházi tornyára felvonták a fekete zászlót, a gyászlobogót. Nagy volt a veszteség, hisz Móra Ferenc nagyon sokoldalú, soktevékenységű ember volt, költő, újságíró, könyvtáros, régész és muzeológus.
A legtöbbet a gyerekek, a fiatalok köszönhetnek Móra Ferencnek. Szívet melengető történetek olvashatók a Kincskereső kisködmön, A hatrongyosi kakasok, a Csicseri történetek köteteiben. Gyermekversei szívet-lelket gyönyörködtetőek. Az 1920 után felnőtteknek írt novellái, regényei a nagy írók sorába emelték.
Móra Ferenc 18 éves koráig, az érettségiig élt szülővárosában, amihez élete végéig hű maradt. Több írásában is hitet tett Félegyháza mellett: „Mint író, ettől a várostól kaptam egyéni veretemet, innen származnak írói céljaim. Ettől a várostól kaptam a kiskunok nyers, nyakas makacsságát is. És az igazi életemet, áloméletemet itt is élem mindig. Hiába vagyok Olaszországban, Spanyolországban, mindig azt veszem észre, hogy az álom hazavisz Kiskunfélegyházára.”
– mondta köszöntő beszédében az alpolgármester.

Balla László ünnepi gondolatait követően Vészits Andrea Móra dédunokája mesélt szeretett dédapja személyiségéről, munkásságáról. A rendezvényen bemutatták a Móra Ferenc Magyar Örökség Díjat, melynek laudációját Kapus Béláné, a Móra Ferenc Közművelődési Egyesület elnöke ismertette a megjelentekkel.

A Móra Emlékév programtervezete:

Május 11. (szombat)
Móra nevét viselő általános iskolák 5 fős csapatainak országos találkozója, díjkiosztás (Iskolánk évadója Móra Ferenc 10 perces videoban)
10 óra: Köszöntő a Városháza dísztermében (Kossuth u. 1.)
10:30 óra: Találkozó és díjkiosztás a Constantinum Intézményben (Petőfi u. 2.)
14:00 óra: Interaktív játék a Móra Ferenc Emlékházban (Móra Ferenc u. 19.)

Június 1. (szombat)
Móra-szobor felállítása a Móravárosban

Július 19. (péntek): Emléktábla avatás, ünnepi megemlékezés (Móra Ferenc Emékház)

Október 5-24. MÓRA FESZTIVÁL

Október 5. (szombat) 10:00 óra
Felső tagozatosok részére Móra Istvánról és Móra Ferencről meghirdetett rajzpályázat kiállítás megnyitója
Helyszíne: Hattyúház

Október 7. (hétfő) 17:00 óra
Móra Zengő Ábécéjéhez készült Illusztrációk kiállításának megnyitója
Helyszín: Kiskun Múzeum (Dr. Holló Lajos u. 9.)

Október 9. (szerda) 14:00 óra
Szavalóverseny Móra Ferenc gyermekverseiből az általános iskolák 4-5. osztályos diákjainak
Helyszín: Hattyúház

Október 10. (csütörtök) 17:00 óra
Móra István: Versek II. Válogatott versek (1894 – 1957) című könyvbemutatója
Helyszín: Hattyúház

Október 17. (csütörtök)
Móra ma – diákszemmel: Diákkonferencia általános iskolások és középiskolások részvételével. Helyszín: Városháza

17:00 óra: Móra CD bemutató. Helye: Petőfi Sándor Városi Könyvtár

Október 19. (szombat) 10:00 óra
Regionális Móra novellamondó verseny középiskolások diákjainak
Helyszín: Móra Ferenc Gimnázium (Kossuth L. u. 9.)

Október … Kövér Béla Bábszínház Kerek betűrengeteg című gyermekműsora
Helyszín: Móra Ferenc Művelődési Központ

Záró rendezvény:

Október 24. (csütörtök) – Móra Emléknap
9:30 óra: Koszorúzás Móra István leszármazottjaival
Helyszín: Deák Ferenc u. 18.
10:00 óra: Móra Emlékülés. Megnyitja: Csányi József polgármester
Helyszín: Városháza díszterme
14:00 óra: XI. Móra találkozó a Móra családtagok részvételével.
Vendégünk a vajdasági Keviből a Móra István Művelődési Egyesület. Helyszíne: Hattyúház

Egyéb:
- Eyszrich György (Móra tanára) sírjának rendbehozatala

Minden érdeklődőt szeretettel várunk a programokra.

A műsorváltoztatás jogát fenntartjuk.

Címkék: Móra emlékév