Városlista
2025. július 4, péntek - Ulrik

Hírek

2016. Április 08. 08:38, péntek | Helyi
Forrás: BÁCS-KISKUN MEGYEI KATASZTRÓFAVÉDELMI IGAZGATÓSÁG

LAKOSSÁG TÁJÉKOZTATÓ A NÖVÉNYI HULLADÉKÉGETÉS TŰZVÉDELMI SZABÁLYAIRÓL ÉS A TŰZGYÚJTÁSI TILALOMRÓL

LAKOSSÁG TÁJÉKOZTATÓ A NÖVÉNYI HULLADÉKÉGETÉS TŰZVÉDELMI SZABÁLYAIRÓL ÉS A TŰZGYÚJTÁSI TILALOMRÓL

A növényi hulladék égetése belterületen és külterületen egyaránt csak egyéb jogszabályok (erdővédelmi, levegőtisztasági, környezetvédelmi, stb.) betartása és a szükséges engedélyek birtokában lehetséges!

Általános szabály Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSZ) alapján, hogy a lábon álló növényzet, tarló, növény-termesztéssel összefüggésben és a belterületi ingatlanok használata során keletkezett hulladék szabadtéri égetése tilos.
Belterületi ingatlanok vonatkozásában azonban az önkormányzat rendeletében szabályozhatja, feltételekhez kötve megengedheti az avar és kerti hulladékok égetését. Azonban azokon a településeken ahol ez nem szabályozott ott továbbra is tilos belterületen égetni.

A külterületi ingatlanok vonatkozásában az OTSZ az irányított égetést lehetővé teszi, de azt előzetesen a tűzvédelmi hatóság engedélyéhez köti, mely azonban nem mentesít az egyéb engedélyek beszerzése alól.
A kérelmet az égetés tervezett időpontját megelőző 10. napig be kell nyújtani az illetékes tűzvédelmi hatósághoz, aki azt 5 munkanapon belül elbírálja.

TŰZGYÚJTÁSI TILALOM idején TILOS az avar-, a tarló-, a legelő-, a nád-és a növényi hulladékok irányított égetése!

A tűzgyújtási tilalom fennállásáról tájékozódhat a tűzoltóságokon, valamint a polgármesteri hivatalokban is. (bacs.katasztrofavedelem.hu)
A tűzeseteket követő vizsgálatok bebizonyították, hogy az erdő- és bozóttüzek 99 százalékát az emberi figyelmetlenség vagy a szándékos tűzgyújtás okozza, ugyanakkor az is megállapítható, hogy az erdőtüzek 80 százaléka tavasszal, illetve a nyári hónapokban pusztít.

Erős szélben TILOS tarlót vagy növényi hulladékot égetni!
Az irányított égetés során a tarlóégetés csak az alábbiak szerint végezhető:
a) a tarlónak minden oldalról egyidejűleg történő felgyújtása tilos; az égetéshez csak a tarlómaradványok használhatók fel; a szalmát elégetéssel megsemmisíteni, lábon álló gabonatábla mellett tarlót égetni tilos,
b) a tarlót vagy az érintett szakaszokat a tarlóégetés megkezdése előtt legalább 3 méter szélességben körül kell szántani, és az adott területen az apró vadban okozható károk elkerülése érdekében vadriasztást kell végrehajtani, a fasorok, facsoportok védelmére a helyi adottságoknak megfelelő, de legalább 6 méteres védősávot kell szántással biztosítani,
c) tarlóégetés 10 ha-nál nagyobb területen szakaszosan végezhető, és csak az egyik szakasz felégetése után lehet a másik szakasz felégetéséhez hozzáfogni,
d) a tarlóégetés során tűzoltásra alkalmas kéziszerszámmal ellátott, megfelelő létszámú, kioktatott személy jelenlétéről kell gondoskodni, és legalább egy traktort ekével a helyszínen készenlétben kell tartani.

A tűzvédelmi szabályok megszegése esetén 20.000-10.000.000 Ft-ig terjedő tűzvédelmi bírság szabható ki.

A hulladékégetés humán-és környezet-egészségügyi kockázatairól
Alapvetően a hulladék nyílt téri égetése általános jelleggel Tilos, valamint a tilalom kiterjed a lábon álló növényzet, tarló, illetve növénytermesztéssel összefüggésben keletkezett hulladék égetésére is.
Ezen főszabály alól ugyanakkor néhány jogszabály enged kivételeket, lehetővé téve a növényi hulladék égetését.

A kivételek:
* Belterületi ingatlanok esetében a helyi önkormányzat rendeletében szabályozottan lehetővé teheti avar és kerti hulladékok égetését.
* Külterületi ingatlanon az ingatlan tulajdonosa a tűzvédelmi hatóság engedélyével irányított égetést hajthat végre.
* Az erdőterületen található védett növénytársulásokban a teljes talaj-előkészítés és a vágásterületen az égetés csak növény-egészségügyi indokból vagy természeti kár megelőzése, illetve elhárítása miatt végezhető.
* Természeti területen a Csongrád Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztály (www.csmkh.hu) engedélye szükséges a gyep, valamint a nád és más vízi növényzet égetéséhez.

Bővebb információkért keresse fel a www.bacs.katasztrofavedelem.hu honlapunkat, vagy az illetékes Katasztrófavédelmi Kirendeltséget az alábbi elérhetőségek egyikén:
Baja Kvk: Baja, Bajcsy-Zsilinszky u. 10; Tel.: 79/521-245; Kecskemét Kvk: Kecskemét, Deák-Ferenc tér 4. Tel.: 76/502-810; Kiskunhalas Kvk: Kiskunhalas, Kőrösi út 15; Tel.: 77/52

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 04. 12:44, péntek | Helyi

Semmelweis-nap Félegyházán – A hivatás mögött mindig egy ember áll

Vannak napok, amikor megállunk egy pillanatra. Nem a rohanásban, nem a feladatok sűrűjében, hanem a tisztelet és hála csendes pillanataiban. Július 4-e ilyen nap.

2025. Július 04. 09:59, péntek | Helyi

Újra lesz Béke tér zene

Idén újra megszervezik a péntek esti főtéri zenés programot, a Béke-tér zenét, amely 2020-ban indult útjára és gyorsan belopta magát a félegyháziak szívébe.

2025. Június 30. 13:18, hétfő | Helyi

Tizedik alkalommal rendezték meg a Sörfesztivált Kiskunfélegyházán

Június 27-28-án a Kiskun Múzeum varázslatos udvarán rendezték meg a jubileumi, tízéves Sörfesztházát.

2025. Június 30. 12:30, hétfő | Helyi

Holnap szünetel az ügyfélfogadás a Polgármesteri Hivatalban

Tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket, hogy a Közszolgálati Tisztviselők Napja alkalmából a Kiskunfélegyházi Polgármesteri Hivatal ügyfélfogadása 2025. július 1-jén (kedden) szünetel.