Városlista
2026. augusztus 4, kedd - Domonkos

Hírek

2016. Április 02. 17:00, szombat | Helyi
Forrás: házipatika.com

Elég, ha az ablakon keresztül napozunk?

Elég, ha az ablakon keresztül napozunk?

A napsugárzásnak káros hatásai is lehetnek, például károsíthatja a bőrt, gyorsíthatja az öregedést és fokozhatja a melanoma kialakulásának rizikóját, ugyanakkor nélkülözhetetlen a szervezetünknek.

A napsugárzásnak káros hatásai is lehetnek, például károsíthatja a bőrt, gyorsíthatja az öregedést és fokozhatja a melanoma kialakulásának rizikóját, ugyanakkor nélkülözhetetlen a szervezetünk megfelelő működéséhez fontos D-vitaminhoz. Kivédhetjük valahogy a káros hatásokat, ha nem közvetlenül tartózkodunk a napfényen, hanem csak az ablakon keresztül napfürdőzünk?
Sokan úgy gondolják, hogy az egészséghez elegendő (különösen a kellemetlenül hideg téli és kora tavaszi hónapokban), ha a napos ablak előtt üldögélnek egy-két órát, így biztosíthatják maguknak az egészség megőrzéséhez fontos D-vitamint, anélkül, hogy leégnének vagy a napsütés károsítaná a sejtjeiket.
Ez azonban nincs így. A D-vitamint a szervezetünk állítja elő, a napsütés csak aktivál egy vegyületet a bőrünkben, amely szükséges a D-vitamin termeléséhez. Az ablaküveg azonban éppen azokat a sugarakat állítja meg és nyeli el, melyek "hasznosak" a szervezetünk számára.

Ráadásul a téli hónapokban a napfény olyan szögben éri a Föld felszínét, hogy rendkívül nehéz megfelelő "mennyiséget" begyűjteni belőle, vagyis még akkor is túl kevés D-vitamin termelődhet a szervezetünkben, ha viszonylag sokat vagyunk a szabadban. Ez pedig csak még nehezebb, ha nem közvetlenül a szabadban vagyunk, hanem egy szobában, fedett helyen, egy ablak előtt.
Az ablaküveg ugyanakkor éppen azoktól a sugaraktól nem véd meg, amelyek a bőr daganatos megbetegedéseiért, a sejtek roncsolódásáért, a gyorsabb öregedésért felelősek. Ezek az UVA-sugarak áthatolnak az üvegen, ezért fordulhat elő például, hogy a világos bőrűeket akkor is veszélyeztethetik a bőrt érintő daganatos megbetegedések, ha nem tartózkodnak sokat a szabadban.

Érdemes tehát télen is kimenni a szabadba, hogy legalább valamennyi napfényt sikerüljön "begyűjtenünk", emellett pedig egyéb módokon (elsősorban az ételeinken, illetve étrend-kiegészítőkön keresztül) is pótolnunk kell a D-vitamint. Ez a mikrotápanyag ugyanis nemcsak a csontok egészségéhez nélkülözhetetlen, de például az immunrendszerünk megfelelő működéséhez is, melyre különösen szükségünk lehet a fertőző betegségekkel teli hónapokban.

Az, hogy ki mennyi D-vitamint tud előállítani a napfény segítségével, számos tényezőtől függ, így a szabadon lévő bőrfelülettől, a fényvédőktől és a ruházattól, az életkortól (minél idősebbek vagyunk, annál jobban csökken a szervezetünk D-vitamin-előállító képessége), valamint attól, hogy milyen árnyalatú a bőrünk. A világosabb bőrűeknek rövidebb idő is elegendő, mert náluk kevesebb a bőrt védő melanin.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Augusztus 03. 16:56, hétfő | Helyi

Perceken belül elfogták a rablót Kiskunfélegyházán

Egy 67 éves férfit szólított meg egy ismeretlen férfi Kiskunfélegyházán, majd beszélgetés közben azt kérdezte tőle, eladó-e a karlánca.

2026. Augusztus 03. 16:29, hétfő | Helyi

A világ legjobbjai között a PG diákjai

Véget ért az 55. Intersteno Világbajnokság Liverpoolban, ahol a Kiskunfélegyházi Szent Benedek PG Két Tanítási Nyelvű Technikum és Kollégium versenyzői kiemelkedő eredményekkel képviselték Magyarországot és iskolájukat.

2026. Augusztus 03. 16:22, hétfő | Helyi

Összefogással sikerült mérsékelni a vízfogyasztást

A mai nap folyamán egyeztettem a BÁCSVÍZ Zrt. vezérigazgatójával, hogy naprakész tájékoztatást kapjak a hétvégi vízfogyasztás alakulásáról.

2026. Augusztus 03. 10:08, hétfő | Helyi

Visszatér a mozdony a bugaci kisvasútra

Különleges eseményre készülnek a vasútbarátok és a családok augusztus 8-án Bugacon: megrendezik a Kisvasúti Napot, amely történelmi mérföldkőnek számít a Kecskeméti Kisvasút életében.