2024. május 3, péntek - Tímea

2016. Október 29. 17:00, szombat | Helyi
Forrás: faktor.hu

Törvénybe foglalják a süteményt

Egyre több szabályt hoznak annak érdekében, hogy csak minőségi élelmiszert lehessen kapni.

Elsőként a húsfélékre került sor, például a virslinél nőtt a kötelező hústartalom, utána pedig a kenyereknél vezették be a korábbinál szigorúbb, egyben jobb minőségű termékeket célzó szabályozást.
Most a tortákra és süteményekre vonatkozó szabályokon van a sor - közölte a Földművelésügyi Minisztérium. A Magyar Élelmiszerkönyvben az úgynevezett hagyományőrző cukrászipari termékekre vonatkozó szabályokat módosítják, annak érdekében, a torta- és sütiféleségek megfelelő minőségűek legyenek.

Az új szabályozás az hagyományteremtő tortákra is kiterjed, mert a minisztérium szerint egyedi jellegüknél fogva gazdagítják és védik gasztronómiai értékeinket. A cél az új, kreatív és innovatív cukrászipari termékek magas minőségének megőrzése. Elsőként az utóbbi években a "Magyarország tortái" címet viselő termékek kerülnek majd védelem alá:

• Madártejtorta (2007)
  • Szatmári szilvatorta (2008)
  • Pándi meggytorta (2009)
  • Szilvagombóctorta (2010)
  • Kecskeméti barackos kölestorta (2011)
  • Szabolcsi almás máktorta (2012)
  • Milotai mézes diótorta (2013)
  • Somlói revolúció (2014)
  • Pannonhalmi sárgabarack-pálinkás karamelltorta (2015)

A minisztérium szerint a hagyományőrző cukrásztermékekre (dobostorta és társai) vonatkozó szabályozás uniós eljárása már elindult, és várhatóan február elején ér véget. Ezután teszik közzé a rendeletet, amely a megjelenés után 30 nap múlva lép hatályba. Tehát elvileg a következő március 15-én már a szigorúbb szabályok szerint lehet majd például krémest vagy Esterházy-tortát enni.

A hagyományteremtő cukrásztermékeket (madártejtorta és társai) szabályozó rendelet is úton van, a Magyar Élelmiszerkönyv illetékes szakbizottsága októberben tárgyal róla.

2024. Május 03. 14:29, péntek | Helyi

2024. Május 03. 13:19, péntek | Helyi

2024. Május 03. 13:11, péntek | Helyi

Az erőszak nem megoldás

Vascsővel ment behajtani a tartozást egy 30 éves kiskunfélegyházi férfi.

2024. Május 03. 12:11, péntek | Helyi

Városalapítók Hete Hagyományőrző és Kulturális Fesztivál