2024. május 4, szombat - Mónika

2020. Április 14. 12:54, kedd | Helyi
Forrás: Tiszaalpár múltja és jelene

Teknős csemeték segítő kézre várva

Aki a következő napokban, hetekben Tiszaalpáron a Templomdomb, Várdomb környékén jár, fokozottan figyeljen a lába alá!

Könnyen előfordulhat ugyanis, hogy egy apró mocsári teknős a cipője talpa alá kerül, ha nem figyel. Viszont ha sikerül észrevennie, sokat segíthet rajta, ha elviszi a Tőzeg-tóhoz, Nagy-tóhoz vagy a holtághoz. (Semmiképp se haza, mert védett állatokról lévén szó vétünk a törvény ellen, ha ezt tesszük.)

De hogy kerül egy kis teknős ilyen messzire a víztől? Nem eltévedt vándorokról van szó, hanem a vízzel még soha nem is találkozott kis csemetékről. A mocsári teknős júniusban lerakott tojásainak a kiköltését a nap melegére bízza. Ezért gyorsan felmelegedő, homokos helyet keres, amit gyakran csak az otthonát jelentő tótól, holtágtól távolabb talál. A kisteknősök nagy része augusztusban, szeptemberben kikel, de hűvös időjárás esetén csak következő tavasszal bújnak elő az utódok. És azonnal egy hosszú, veszélyes meneteléssel kezdhetik az életüket, mely sokuk számára hamar véget ér.

Javíthatjuk a túlélési esélyeiket, ha elvisszük a legközelebbi természetes állóvízhez.

Segítsünk nekik!

(Forrás: Tiszaalpár múltja és jelene / Réka Bártol)

2024. Május 03. 14:29, péntek | Helyi

2024. Május 03. 13:19, péntek | Helyi

2024. Május 03. 13:11, péntek | Helyi

Az erőszak nem megoldás

Vascsővel ment behajtani a tartozást egy 30 éves kiskunfélegyházi férfi.

2024. Május 03. 12:11, péntek | Helyi

Városalapítók Hete Hagyományőrző és Kulturális Fesztivál