Városlista
2024. május 8, szerda - Mihály

Hírek

2016. November 08. 12:05, kedd | Helyi
Forrás: proaktivdirekt.com

Novemberben is van mit gyűjteni

Novemberben is van mit gyűjteni

Csipkebogyó és kökény...

A gyógynövénygyűjtésnek lassan lejár a szezonja, de azért akad még olyan egészséges bogyó, amit ilyenkor, november tájékán célszerű begyűjteni, miután egy kicsit megdermedt, és édeskéssé vált. A csipkebogyó és a kökény pont ilyen termés, ráadásul mindkettő nagyon hasznos télen! Hazánkban is gyűjthetőek, miért ne spájzolnánk be belőlük?!

A kökény

A tüskés kökénnyel erdőszéleken találkozhatunk, vagy cserjésekben, esetleg sövényként. A virágát is nagy becsben tartja a népgyógyászat, de ilyenkor tél közeledtével a termése kerül a középpontba. Szervezetünk hálás lesz a változatos C-vitamin forrásnak. Bogyója elég savanyú, de miután megcsípi a dér, ezt a jellegzetes ízt elveszíti, és fogyaszthatóvá válik.

A kökény gyulladásgátló hatású, a virága puffadásra, székrekedésre is gyógyír lehet, míg a bogyóból készült lekvár hasmenésre adható. Magas C-vitamintartalmának köszönhetően összességében jó hatással van immunrendszerünkre is. A bogyóból öblögető is készülhet, amit torokgyulladásra, sőt, a fogak és a száj gyulladására is alkalmazhatjuk.

Így használható fel a kökény gyümölcse

Almával mártás készíthető belőle, amit húsokhoz és vadhúsokhoz ízesítőként egyaránt felhasználhatunk.
Mézzel, gyógyító hatású dzsem, vagy zselé készítésére használhatjuk. Gyümölcsbor is készülhet belőle.
Likőrt is előállíthatunk, de fogyasztják cukrozott gyümölcsként, vagy gin hozzáadásával 1-2 hónapig érlelve.
A virágzata teaként hashajtó, terméséből készült lekvár viszont hasfogó.

A termés főzetét bélhurut ellen fogyasztják

Gyógyhatású üdítőital: A friss kökénybogyóra öntsünk annyi forró vizet, hogy épen elfedje. Két nap múlva szűrjük le. Egy liter italhoz adjunk 500 g cukrot, és többször forraljuk fel. Töltsük steril üvegekbe. Étvágygerjesztőként és az anyagcsere javítására használhatjuk.

Lekvár: A bogyót tegyük éjszakára hideg vízbe. Reggel öntsük le róla a vizet. 1 kg gyümölcshöz 2,5 dl fehérbort és 1,5 dl vizet adjunk. folyamatos keverés mellett forraljuk fel, majd passzírozzuk át. A masszát 35 dkg cukorral főzzük lekvárrá. Ha reggelire eszünk 1 evőkanál kökénylekvárt, serkentjük a gyomornedvek termelését.

A kökény gyümölcse le is fagyasztható.

A csipkebogyó

A csipkerózsa termése az egyik legnépszerűbb gyógytea alapanyag. Kis hazánkban nagyon sokfelé találkozhatunk vele, lehet, hogy a saját kertünkben is van egy-két tő, de erdőkben, mezőkön, réteken biztosan sikerül belefutnunk. S ha már megtaláltuk, ilyenkor novemberben szedjünk a terméséből egy kosárnyit! Az első fagyok után savanykás ízét elveszíti, és fogyasztható lesz. Igaz, minél tovább várunk, annál többet veszít értékes C-vitamintartalmából.

Gondoltad volna, hogy már egy kávéskanálnyi csipkebogyópürével fedezhetjük napi C-vitaminszükségletünket, így nagyon hasznos gyógynövény. Megfázás megelőzésére és kezelésére egyaránt alkalmazhatjuk, ehhez a C-vitaminon kívül antibakteriális hatása is hozzájárul. Enyhe vízhajtó hatása van, ennek köszönhetően a vesének és a húgyhólyagnak is jót teszünk a fogyasztásával. Tisztító hatásához hozzájárul gyümölcssav és pektintartalma.

A csipkebogyónak belül szőrös magháza van, de ezt könnyen el lehet távolítani.

Hogyan használd fel a csipkebogyót?

A timcsigyogynoveny.blogspot.hu a következő felhasználási módokat javasolja a csipkebogyóhoz.

Forrázat: 1 kávéskanál szárított csipkebogyót (akár maggal együtt) öntsünk le egy csésze forró vízzel. Tegyük félre 10 percre, hogy kiázzon, majd szűrjük le. Igyunk naponta 3 csészével.

Frissítő bor: 100 g szárított csipkebogyót tegyünk egy palackba, és öntsünk rá 1 liter száraz vörösbort. Hagyjuk állni 2 hétig, utána szűrjük le. Igyunk naponta 1 kis pohárral (1 dl).

Szörp: 200 g szárított csipkebogyóhoz adjunk 100 g cukrot, és öntsük le 6 dl 50%-os alkohollal. A 4-5 napi pihentetés után leszűrt folyadékot hígítsuk 4 dl vízzel. Igyunk belőle naponta egy likőröspohárral (4-5 cl).

Nyers püré: A frissen szedett, kimagozott bogyókat botmixerrel törjük össze, és szűrőn passzírozzuk át. A nyers püré C-vitamin-tartalma magasabb, mint a főzötté.

Főzött püré: A kimagozott bogyókat egy éjszakára áztassuk vízbe. Reggel főzzük kis lángon 30 percig, majd törjük átszűrőn. (vigyázat: a C-vitamin 60°C fölött elbomlik!)

Címkék: csipkebogyó, kökény

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 07. 10:00, kedd | Helyi

Matematikával folytatódott az írásbeli érettségi

Matematikával folytatódott kedd reggel 9 órától az írásbeli érettségi.

2024. Május 07. 09:50, kedd | Helyi

A sok cukor és koffein a vizsgázók ellensége

A sok kávé és energiaital, illetve a cukros ételek és italok inkább rontják a vizsgára készülők teljesítményét.

2024. Május 07. 09:19, kedd | Helyi

Lánglovagok versenye, majdnem dobogósok lettünk

A dobogóról egy hajszállal maradt le a Bács-Kiskun vármegyei csapat az országos kismotorfecskendő-szerelő versenyen.

2024. Május 07. 08:49, kedd | Helyi

Hidegfront hoz esőt és lehűlést a héten

Hidegfront érkezett megélénkülő széllel és egyre többfelé várható eső, zápor, zivatar.