2024. április 28, vasárnap - Valéria

2017. Március 22. 11:28, szerda | Helyi
Forrás: vg.hu

Népszerű az állami nászajándék

Az idei évtől már a családi adókedvezménnyel párhuzamosan is érvényesíthető az első házasok adókedvezménye, amely iránt jelentősen megnövekedett a kereslet tavaly.

Havi szinten átlagosan 17 ezren érvényesítették az első házasok kedvezményét tavaly, az adóalap-kedvezmény összege 552,1 millió forint volt havonta – közölte a Világgazdasággal a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) sajtóosztálya.

Mivel a 2016-os évet érintő személyijövedelemadó-bevallási adatok még nem állnak a NAV rendelkezésére, mindez a havi kifizetői bevallások és az adóelőleg-nyilatkozatok alapján állapítható meg. A hivatal tájékoztatása szerint a 2015-ös szja-bevallásokban 21 526-an 3 milliárd 168 millió forint adóalap-kedvezményt jelöltek első házasok kedvezménye jogcímen, amely a – tavalyelőtt hatályos – 16 százalékos adókulccsal számolva összesen 506,9 millió forint adókedvezményt jelentett.

Az elmúlt év havi kifizetői bevallásai alapján az első házasok kedvezményéhez kapcsolódóan dinamikus növekedés figyelhető meg mind a nyilatkozatot tevők számában, mind az általuk érvényesíteni kívánt összeg tekintetében. Az adóhivatal szerint ez alapvetően annak tudható be, hogy a kedvezmény a 2014. december 31-ét követően kötött házasságokra vehető igénybe 24 hónapon keresztül, így a maximális jogosultsági időszak elérése miatt tavaly egyetlen párnak sem szűnt meg az érvényesítési lehetősége.

Több fontos jogszabályváltozás is történt az első házasok kedvezményének bevezetése óta, a tavalyi évtől például az adóalap-kedvezményként érvényesíthető összeg 31 250-ről 33 335 forintra emelkedett, de a 16-ról 15 százalékra csökkenő szja-kulcs mellett is havi ötezer forint maradt a kedvezmény mértéke.

Az is lényeges módosítás, hogy míg tavaly és tavalyelőtt az első házasok kedvezményének megszűnését eredményezte, ha a házaspár családi kedvezményre vált jogosulttá, addig idén januártól a kedvezményt ez nem befolyásolja. A két lehetőséggel párhuzamosan is lehet élni, az első házasok engedménye akkor is jár az első jogosultsági hónaptól számítva 24 hónapon át, ha időközben gyermeke születik a párnak. Gyermekvállalás esetén a fogantatás utáni 91. naptól vehető igénybe az első gyermek után járó családi adókedvezmény, így a két lehetőséggel együtt összesen 15 ezer forint megtakarítás érhető el havonta.

Azok, akik azért estek el az első házasok kedvezményétől, mert 2015-ben vagy 2016-ban családi kedvezményre váltak jogosulttá, a tavaly benyújtott szja-bevallást önellenőrzéssel módosíthatják, illetve az idén készülő szja-bevallásban utólag érvényesíthetik az elvesztett hónapokra járó kedvezményt.

2024. Április 28. 12:06, vasárnap | Helyi

Hírek az Ótemplomból