Városlista
2024. április 27, szombat - Zita

Hírek

2018. Május 23. 08:49, szerda | Helyi
Forrás: Magyar Idők

Már kapható a piacon a ropogós cseresznye

Már kapható a piacon a ropogós cseresznye

Jó szezonra számítanak idén a cseresznyetermesztők. Az ültetvények jelentős részét megkímélte az időjárás, így a termés megközelítheti a húszezer tonnát is.

A megszokottnál korábban kezdődött idén a cseresznyeszezon. A hirtelen jött nyári időjárásnak köszönhetően a legkorábbi fajtákat már elkezdték betakarítani a gazdálkodók. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) körképe szerint a március eleji erős lehűlések elsősorban a Dunántúlon és a Dél-Alföldön okoztak kisebb fagykárokat, jelentősebb terméskieséstől azonban – a barackfélékkel ellentétben – nem kell tartani ebben az évben. A meleg tavasznak köszönhetően bőséggel volt virág a cseresznyefákon, így a termés is jónak ígérkezik.

A szezon minden évben a legkorábbi érésű cseresznyefajták szedésével kezdődik, majd ezt követően május végén, június első napjaiban kerül nagyobb mennyiség a piacra. A széles fajtakínálatnak köszönhetően július közepéig elérhető lesz a kedvelt gyümölcs. A vásárlók jellemzően a nagy méretű, fényes és sötétpiros színű gyümölcsöt keresik, az új fajtáknak azonban ma már a kereskedelmi elvárásoknak is meg kell felelniük.

Az agrárkamara adatai szerint Magyarországon összesen 2800 hektáron termesztenek cseresznyét, a jelentősebb termőterületek Pest, Heves, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Bács-Kiskun megyében vannak. A termőterület az elmúlt 15 évben folyamatosan emelkedett, mintegy 700 termelő foglalkozik cseresznyepiaci árutermesztéssel. Átlagosan 15-20 ezer tonna cseresznye terem évente hazánkban, a tényleges mennyiséget a nyár eleji időjárás befolyásolja a leginkább: virágzáskor a fagy, az éréskor pedig a sok eső tehet kárt a gyümölcsösökben.

Az idén optimistán tekintenek a szezonra a gazdálkodók, a NAK összegzése szerint a betakarítandó mennyiség megközelítheti a húszezer tonnát.

Bár egyre kedveltebb a cseresznye, a termelés mégsem tudja fedezni a fogyasztói igényeket. Így évente két-háromezer tonnát exportálunk, elsősorban Törökországból. A cseresznyetermelés további fejlesztéséhez azonban számos beruházásra van szükség: a termelés biztonsága jég- és esővédő fóliá­val javítható, az új ültetvényeket pedig rovarvédő hálóval óvhatják meg a gazdálkodók. Jelenleg a munkaerőhiány is komoly fejtörést okoz a termelőknek, a friss cseresznye ugyanis csak kézzel takarítható be, munkásból azonban egyre kevesebb van.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Április 26. 20:25, péntek | Helyi

Tavaszi virágünnep Kiskunfélegyházán

Ne feledje! Holnap (április 27-én) dísznövény- és kézműves vásárral, valamint kulturális programokkal egybekötött tavaszi virágünnepre várják az Érdeklődőket Hattyúház előtti sétánytól egészen a Béke-térig.

2024. Április 26. 20:05, péntek | Helyi

Természettudományos siker

A Tiszaalpári Árpád Fejedelem Általános Iskola az idén is meghirdette a \"Kistérségi természetismereti versenyt\"

2024. Április 26. 19:04, péntek | Helyi

Ajándékban részesültek városunk középiskoláinak végzősei

Kiskunfélegyháza 250. évfordulójára készült jubileumi könyv egy-egy példányával jutalmazta városunk végzős középiskolásait Csányi József polgármester.

2024. Április 26. 13:44, péntek | Helyi

„Te szedd” akció!

A kiskunfélegyházi Batthyány Lajos Általános Iskola is csatlakozott a „Te Szedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért” akcióhoz.