2024. május 5, vasárnap - Györgyi

2017. Január 08. 15:00, vasárnap | Helyi
Forrás: babaszoba.hu

Már jár az ingyen agyhártyagyulladás elleni oltás

Január elsejétől ingyenessé vált az agyhártyagyulladást okozó meningococcus C elleni oltás a két év alatti gyermekek számára.

Az elmúlt hónapban több tragédia is megerősítette a védőoltás fontosságát. A vakcina teljes állami finanszírozását még tavaly októberben jelentette be Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesülete pedig mérföldkőnek nevezte az ingyenes védőoltás bevezetését az életveszélyes betegség megelőzésében.

Magyarországon a baktérium "B" és "C" törzse okoz megbetegedést, évente 40-50 esetet jelentenek, de a betegség rendkívül gyors lefolyású, súlyos, gyakran végzetes kimenetelű. A fertőzések megelőzéséhez - mindkét típus ellen - államilag támogatott vakcinációra van szükség. A megbetegedést az esetek háromnegyedében a menigococcus B, 17%-ában a menigococcus C törzse okozza.

Védőoltást a B baktériumtörzsre is lehet igényelni, az már 2014 nyara óta elérhető Magyarországon. Ez azonban semmilyen állami támogatást nem élvez, így az oltás elérheti a 120 ezer forintot is. Magas ára miatt érthető módon csak nagyon kevesen igénylik.

A fertőzés főként két korosztályt veszélyeztet: a betegek kétharmada csecsemő vagy kisgyermek, valamint jelentős a megbetegedések száma a 16-20 évesek, vagyis a serdülők és a fiatalok körében is. Az előbbi csoport védelmére szolgál a C-törzs elleni vakcina ingyenessé tétele, amely korábban is állami támogatást élvezett - január elseje előtt összesen 14 ezer forintért lehetett felvenni a védettséget biztosító két oltást.

A betegség lappangási ideje 2-10 nap. A meningococcus betegség klinikailag két formában jelentkezhet: az egyik az agyhártyagyulladás, a másik pedig a vérmérgezés (szepszis). A vérmérgezés órák alatt kialakulhat és gyorsan halálhoz vezethet. A betegeknek azonnal antibiotikumot adnak, a vizsgálatukat és a kezelésüket kórházban végzik. A beteg közvetlen környezete antibiotikus védelemben részesül, amelyet térítésmentesen biztosít a lakóhely szerint illetékes kerületi, illetve járási hivatal népegészségügyi osztálya vagy ügyelete.

Az agyhártyagyulladás tünetei
Csecsemőkorban:

• láz
  • aluszékonyság
  • étvágytalanság
  • megváltozott sírási hang ("fejhangon sír")
  • homorú testtartás
  • mozgatásra fájdalmas sírás
  • megnyugtathatatlan sírás
  • kidudorodó kutacs
  • viselkedésváltozás
  • izomgörcsök

Egy éves kor feletti gyerekek és felnőttek esetében:

• nyak- vagy hátfájás
  • erős fejfájás
  • aluszékonyság, nyűgös, nyugtalan
  • irritabilitás
  • zavartság (nem reagál a helyzetnek megfelelően illetve egyáltalán nem reagál)
  • láz
  • étvágytalanság
  • tudat beszűkülése
  • izomgörcsök
  • fénykerülés - hányinger - hányás
  • járása bizonytalanná válik, szédül
  • nyaki merevség
  • lefektetve típusos esetben jellegzetes módon fekszik, ún. vadászkutya-tartásban (oldalán fekszik, lábait sokszor felhúzva, fejét hátraszegi, és ellenáll, ha előre akarjuk hajlítani)
  • súlyos esetben a testén kiütések jelennek meg, melyek száma gyorsan nő. Ezek a kiütések valójában apró bevérzések, melyek rendkívül súlyos állapotra utalnak.

2024. Május 03. 14:29, péntek | Helyi

2024. Május 03. 13:19, péntek | Helyi

2024. Május 03. 13:11, péntek | Helyi

Az erőszak nem megoldás

Vascsővel ment behajtani a tartozást egy 30 éves kiskunfélegyházi férfi.

2024. Május 03. 12:11, péntek | Helyi

Városalapítók Hete Hagyományőrző és Kulturális Fesztivál