Városlista
2025. május 30, péntek - Zsanett, Janka

Hírek

2019. Január 30. 12:44, szerda | Helyi
Forrás: BAON

Félegyháza első telepeseinek temetőjére bukkantak a régészek

Félegyháza első telepeseinek temetőjére bukkantak a régészek

A 275 éve újjálapított Félegyháza első temetőjére bukkantak hétfőn azok a munkások, akik a városközpont felújításán dolgoznak.

A Béke tér régi burkolatának bontásával a napokban kezdődött el a Zöldváros projekt, melynek keretében teljesen megújul a városközpont. A közmű-vezetékek fektetése közben találtak rá a gyermeksírokra – tájékoztatta a BAON internetes hírportált Molnár Karola a megyei múzeum régésze. – Ez a feltárás azért nagyon értékes, mert miközben egy új városközpont épül, a múlt legelső pillanataira is fény derül – hangsúlyozta Rosta Szabolcs, a Katona József Múzeum igazgatója.

– A török dúlás után 1743-ban telepítették újra a várost. A jászfényszaruiak a nyár folyamán érkeztek ide. Az első plébános, Krizsanótzy János 1743 július elsejével kezdte meg szolgálatát Félegyházán. Ő volt az, aki a születési és halotti anyakönyvek vezetését is elkezdte. Ez alapján tudjuk, hogy az első halott augusztus közepén egy húszéves fiatalember volt, és még abban az évben nyolc kisgyermek halt meg Félegyházán. Ám, azt hogy hova temethették őket eddig homály fedte – nyilatkozta a hírportálnak Mészáros Márta, a Kiskun Múzeum igazgatója.

Hozzátette: abban az időben szokás volt, hogy a temetőt a település belterületén, a templom közelében jelölték ki, így nem véletlen, hogy az Ótemplom mellett találtuk meg az újjátelepített város első temetőjét, amely több évtizedig volt Félegyháza temetkezési helye. Ebben az időben mintegy kétszáz halottat, főként kisgyermeket temettek ide. Amikor 1752-ben a templom felépült, a városi tanács két másik nagyobb temetőt jelölt ki a városon kívül.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 29. 16:47, csütörtök | Helyi

Anyakönyvi hírek

Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják

2025. Május 29. 16:20, csütörtök | Helyi

Mozdony került a Kecskeméti Kisvasútra

Újabb hatalmas mérföldkő a kisvasút újraindításának folyamatában

2025. Május 29. 16:16, csütörtök | Helyi

III. Tekergő-Feszt Kiskunfélegyházán

Felvonulás, különleges bringákból érdekes kiállítás, látványos bemutatók, koncertek várnak minden kedves érdeklődőt június 30-31-én a III. Tekergő Fesztiválon.

2025. Május 29. 15:17, csütörtök | Helyi

Szalagátvágással avatták fel a Kossuth utca megújult szakaszát

Hivatalosan is átadták a Kossuth Lajos utca újabb, teljesen felújított szakaszát Kiskunfélegyházán május 28-án.