2024. április 16, kedd - Csongor

2016. Január 25. 12:21, hétfő | Helyi
Forrás: Adrienn

Együtt nótázott a felköszöntőivel

Barta Lajosné Marika néni betöltötte a 90. életévét. Ez alkalomból Balla László alpolgármester köszöntötte fel őt városunk vezetése nevében ma (január 25-én).

Marika néni második gyermekként született Török Ferenc és Sági Matild házasságából. Öten voltak testvérek (Marika néni, László, Károly, Ferenc és húga Teréz). Édesanyja háztartásbeliként dolgozott nevelte a gyermekeket. Marika néni már 5 éves kora óta dolgozott, a háztáji állatokra vigyázott. Édesapja komenciós cselédként dolgozott. A család 1944-től a Hoffer majornál vállalt cselédmunkát. A háborús időszakban a család magára maradt, szétszakadt, bátyja fogságba esett. Később a TSZ alakulásakor testvérei dolgozni kezdtek.

Szülei egymást követve rövid időn belül haltak meg, így Marika néni és húga Teréz magukra maradtak. Életének legszomorúbb időszakára emlékezik Marika néni szülei elvesztésekor, hiszen ekkor testvérei intézetbe kerültek. Marika néni kemény fizikai munkát vállalva nevelte húgát, Terikét. Az ötvenes években került élettársi kapcsolatba Fekete Károllyal. Ebből a kapcsolatából született első gyermeke Teréz. Élettársa korán meghalt így gyermekével magára maradt. Új szerelme, Barta Lajos segítette át élete ezen nehéz szakaszán, akivel később házasságot kötött. Házasságából tizenegy gyermek született. Sokat kellett dolgoznia. Élete legboldogabb időszaka mégis ez volt, mert az akkori Sátoraljai Állami Gazdaság takarítónőjeként dolgozott. Innen minden vasárnap eljártak a Mohácsi Szent István templomba. Aktív életet élt, jó kedvvel, becsülettel végezte a rá bízott munkát.

Később a kiskunfélegyházi tollüzemben, majd a Kiskun Cipőgyárban dolgozott. Ez utóbbiból ment nyugdíjba 1981-ben. Nyugdíjas éveiben is szorgalmasan dolgozgatott, otthon ténykedett. Sajnos lakóházának állapota idővel annyira megromlott, hogy lakhatatlanná vált. Ennek okán 2005-ben először a Csanyi úti, majd 2008-ban a Nádasdy utcai idősek otthonába költözött, ahol jelenleg tölti mindennapjait.

Elmondása szerint az intézményben nagyon jól érzi magát. Szeretik is lakótársai ugyanúgy, mint az intézményben dolgozók, akik ünnepi műsorral, verssel, dalokkal és tortával készültek Marika néni születésnapjára.