Hírek
2016. Szeptember 01. 08:39, csütörtök |
Helyi
Forrás: -Szerk.-
A molylepkék városunkban is tarolnak
Óriási pusztítást végeztek városunkban a molylepkék és egyéb kártevők.
A selyemfényű puszpángmoly (Cydalima perspectalis) elleni védekezés lehetőségei.
A selyemfényű puszpángmoly egy háromnemzedékes, hernyó alakban, az összeszőtt csúcsi levelek között telelő faj. Az áttelelő hernyók, az eddigi magyarországi tapasztalatok szerint, március vége és április közepe között aktivizálódnak (amikor a hőmérséklet eléri a 9-10 ⁰C-ot). Az 1. nemzedék június elején, a 2. július végén-augusztus elején, míg a 3. szeptember 2. felében repül. Ettől évjáratonként kisebb nagyobb eltérések lehetnek különösen a 2., 3. nemzedék tekintetében. A Magyarországon ültetett puszpáng fajok és fajták között a károsítás tekintetében említésre méltó különbség nincs.
Védekezés metszéssel
Az áttelelő nemzedéknél a késő ősszel, illetve kora tavasszal elvégzett szakszerű metszéssel jelentős egyedszám csökkenést lehet elérni. Ilyenkor oda kell figyelni a kettesével-hármasával összeszőtt levelekre, amik többnyire a hajtásvégeken figyelhető meg.
Ezeket kell levágni, majd valamilyen módon elpusztítani (elégetés, szemétbe dobás).
Nagyobb mértékű rágások után is érdemes a puszpángot erősebben visszavágni, hogy regenerálódását elősegítsük (nagyon jó a megújuló képessége).
Védekezés növényvédő szerekkel
A hernyók elleni védekezésre kell törekedni (akkor nincs rágáskár)! A legfiatalabb hernyókat is meg lehet találni, csak oda kell figyelni, keresni kell a kettesével-hármasával összeszőtt leveleket!
Növényvédő szerek közül hernyók ellen kitinszitézis gátlók, piretroidok és a Bacillus thuringiensis készítmények alkalmazhatók.
A hatékony felszívódó szerek (ilyen szer pl: Mospilan 20 SG vagy az Actara 25
WG) az összeszőtt levelek védelmében rágó molyt is el tudja pusztítani, tehát a legfiatalabb alaktól a legidősebbig mindent, ami eszik a puszpángból, ráadásul tartamhatása van.
A kitinszintézis gátlók ennél a károsítónál csak nagyon korlátozott időszakban fejtenek ki megfelelő védelmet (peterakás idején esetleg). Idősebb hernyók ellen közismerten hatástalanok! A puszpáng-molynál a fiatal hernyót, mivel levelek védelmében hámozgat, nem éri el. Tojások és lepkék elleni együttes védekezésre esetleg szóba jöhetnek (tojásrakás idején, amikor még a lepkék is repülnek) kitinszintézis gátló (pl: Dimilin 25 WP), piretroiddal kombinálva (pl:
Decis Mega 50 EW).
A Bacillus thuringiensis készítmények (pl: Dipel ES) megint csak nagyon korlátozott időszakban fejtik ki hatásukat (fiatal hernyók ellen, amik védetten élnek, el sem éri őket a szer, mivel kontakt) és kijuttatva is nagyon rövid ideig őrzik meg hatékonyságukat (a zömük UV fényre bomlik).
A permetléhez ajánlott nedvesítőszert adni (jók a házi szerek is). Törekedni kell a teljes lombozat befedésére, a szövedékek között is, tehát a permetezőkészüléket minél nagyobb nyomáson kell üzemeltetni.
Tarrágás, bonitálás
A bokrokat csak a legvégső esetben kell kivágni! Problémamentes kert nincs és igazából növény se. Tarrágása esetén kell visszavágni a bokrot vagy bokrokat. Nem kell tőre metszeni, de a száraz részeket el kell távolítani, és ha nem zavaró, még ez alá is lehetne menni. A bokrot, amennyire lehet, ki kell tisztítani. A vegetációs időszakban megfelelő vízellátás mellett már 10-14 nap múlva lehet látni, hogy a bokrok elkezdenek hajtani, ha 6 héten belül nem hajtanak ki, akkor el lehet gondolkodni a kivágáson. A téli időszakban hosszabb időt kell adni a növényeknek itt a határ a tavasz. Ha ekkor nem hajtanak ki, akkor jobb kivenni őket.
A növényeket alaposan át kell vizsgálni. Az ágakat szét kell hajtani és a levelek fonákát is meg kell nézni. A hernyók alkonyati óráktól aktívabbak, inkább éjjel esznek (tömeges jelenlét és zavarás esetén nappal is), ekkor könnyebb őket észrevenni. A bábokat kb. a haj-tás felső egyharmadánál, sokszor a leveles és levéltelen rész határán lehet megtalálni. Fertőzött helyeken a nappali órákban jó néhány imágó a bokrokban bújik meg, a bokrok megmozgatásával fel lehet őket zavarni.
Védekezési javaslat:
Alkalmazott készítmények:
- MOSPILAN 20 SG rovarölő szer
- DECIS MEGA 50 EW rovarölő szer
Tervszerű, megelőzési javaslat:
Évente 8-10 alkalommal történő folyamatos (tavasztól-őszig tartó) védekezés.
Leel-Őssy Gábor (agrár-szakmérnök)
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 22. 15:14, csütörtök | Helyi
Három kocsit lopott a félegyházi rabló
A kiskunfélegyházi rendőrök vádemelést javasolnak egy 40 éves helybéli ellen, aki fél tucatnyi bűncselekményt követett el 24 óra alatt.
2025. Május 22. 11:38, csütörtök | Helyi
Anyakönyvi hírek
Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják.
2025. Május 21. 12:04, szerda | Helyi
A kutyások kiakadtak, a molinó eltűnt a Körös-toroki sétánynál, de ezzel nincs vége a történetnek
A Körös-toroki sétány bejáratához a napokban két fa közé kifeszítettek egy molinót, amin nagy betűkkel felsorolták, mi minden tilos a sétányon.
2025. Május 20. 12:38, kedd | Helyi
A Batthyány iskola sikere az Antanténusz Gyermek Néptáncfesztiválon
2025. május 17-én Dunaföldváron rendezték meg az V. Antanténusz Gyermek Néptáncfesztivált, amelyen a Batthyány Lajos Általános Iskola 3.z osztályának néptánccsoportja is részt vett.