Városlista
2024. április 29, hétfő - Péter

Hírek

2015. Április 06. 09:00, hétfő | Életmód
Forrás: vital.hu

A cinkhiány következményei

A cinkhiány következményei

Az Oregoni Állami Egyetem legújabb kutatása szerint a cink befolyásolja az immunrendszer a különböző ingerekre, különösen a gyulladásra adott válaszát.

Az Oregoni Állami Egyetem legújabb kutatása szerint a cink befolyásolja az immunrendszer a különböző ingerekre, különösen a gyulladásra adott válaszát.

A cinkhiány szerepet játszhat a krónikus betegségek, például a szív-érrendszeri megbetegedések, a rák és a diabétesz kialakulásában is, amelyekben gyulladásos folyamatok játszódnak le. Ilyen betegségek gyakran alakulnak ki idősebb emberekben, akik a leginkább ki vannak téve a cinkhiány kockázatának. „Ha elvesszük a cinket, a gyulladást kontrolláló sejtek aktiválódnak, és másként reagálnak. Ennek következtében a sejtek még több gyulladás kialakulását váltják ki” – magyarázta a kutatás vezetője, Emily Ho, az egyetem orvosi karának munkatársa.

A cink egy létfontosságú mikrotápanyag, amely számos biológiai folyamathoz, például a növekedéshez és fejlődéshez, az idegműködéshez és az immunrendszer működéséhez is szükséges. Természetes módon előfordul az olyan fehérjedús élelmiszerekben, mint a kagyló, melyek közül az osztriga rendelkezik a legmagasabb cinktartalommal.

Az Egyesült Államok lakosságának mintegy 12 százaléka nem fogyaszt elegendő cinket. A 65 éven felüliek közül pedig már közel 40 százalék nem visz be elég cinket az étrendjében. Mivel az idősebb felnőttek általában nem fogyasztanak eleget a cinkben gazdag élelmiszerekből, és a szervezetük nem képes olyan hatékonyan felszívni és felhasználni a cinket, ez a korosztály a legfogékonyabb a cinkhiányos állapotra. A Molecular Nutrition & Food Research szaklapban megjelent kutatásban a szakértők azt vizsgálták, milyen összefüggés áll fenn a cinkhiány és a gyulladás között. Kísérleteik azt mutatták, hogy a cinkhiány fokozott gyulladásos választ váltottak ki a sejtekben. A kutatóknak most először sikerült kimutatniuk, hogy a cink mennyiségének csökkenése nem megfelelő immunsejt aktiválódást és a citokin IL-6 helytelen szabályozását váltja ki. Ez a fehérje a gyulladást befolyásolja a sejtekben.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Április 28. 08:55, vasárnap | Életmód

Fonogram-díjátadó: a Zaporozsec, a Carson Coma, Rúzsa Magdi, Pogány Induló és a Góbé is nyert

Mások mellett a Zaporozsec, a Carson Coma, Rúzsa Magdi, Pogány Induló, Saya Noé, a Thy Catafalque és a Góbé is Fonogram-díjat kapott a szombaton a budapesti Barabás Villában tartott eseményen.

2024. Április 27. 06:00, szombat | Életmód

Erdősítés: Cél, hogy 2030-ra az ország területének 27 százaléka legyen erdős terület

A kormány célja, hogy 2030-ra az ország területének 27 százaléka erdővel, fával borított terület legyen - hangsúlyozta az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára pénteken a Csongrád-Csanád vármegyei Dócon.

2024. Április 26. 13:53, péntek | Életmód

A munkabér az elsődleges munkahelyválasztási szempont Magyarországon

A munkahelyválasztásnál a magyar munkavállalók számára 2024-ben is a vonzó munkabér és juttatási csomag az elsődleges, ezt követi a munkahelyi légkör és a munkaadó pénzügyi stabilitása, ahol nem kell tartani a leépítéstől

2024. Április 26. 06:43, péntek | Életmód

Denevérvirológiai kutatás kezdődik a Pécsi Tudományegyetemen

Európai denevérekben előforduló vírusok kutatására indított nemzetközi programban vesznek részt a Pécsi Tudományegyetem (PTE) szakemberei - közölte a baranyai felsőoktatási intézmény az MTI-vel.