Városlista
2026. május 13, szerda - Szervác

Hírek

2017. Április 30. 14:00, vasárnap | Helyi
Forrás: Szabad Föld

Zűrzavar az agyban

Zűrzavar az agyban

Szinte nincs olyan szülő, aki a békésnek induló családi autós kiruccanás során ne hallotta volna csemetéje szájából: „Hányingerem van!”

A felkészültebbek indulás előtt nemcsak zacskót készítenek a hátsó ülésre, hanem már órákkal korábban beadnak a gyereknek egy pirulát az utazási betegség ellen, aminek a hivatalos neve: kinetózis. Elsősorban gyerekek szenvednek az émelygős rosszulléttől, de a felnőtteket sem kímélik e tünetek, különösen, ha a hátsó ülésen lehajtott fejjel olvasnak, videojátékoznak, netán filmet néznek.

A jelenségért nem a gyomor, hanem az agy felelős. Az egyensúlyérzékelést irányító belsőfül ilyenkor észreveszi, hogy mozgásban vagyunk, ám ha eközben olvasunk, a szemünk csak a mozdulatlan papírt vagy képernyőt látja. Mivel a mozgásérzet nem kap vizuális megerősítést, agyunk összezavarodik, s az ellentmondást úgy próbálja feloldani, hogy biztosan hallucinálunk, ezért érzékelünk mindenfélét összevissza. Márpedig a hallucinációt leginkább valamilyen méreganyag okozza, ezért az agy – biztos, ami biztos alapon – beindítja az idegmérgekkel szembeni védekező mechanizmust: a hányingert.


Tippek autós émelygés ellen:

  • Húzódjunk középre a hátsó ülésen, vagy ha lehetséges, üljünk inkább előre, hogy lássuk az utat magunk előtt.
  • Vezessünk simán, kerüljük a hirtelen fékezést, az erős gyorsítást, továbbá a kátyúkat.
  • Tereljük el az érintett figyelmét. Az is segíthet, ha együtt énekel a család.
  • Igyunk kólát, együnk gyömbéres süteményt, de kerüljük a kávét.
  • Használjunk párnát vagy fejtámaszt, hogy amennyire csak lehet, stabilan legyen a fejünk.
  • - Gyakran engedjünk be friss levegőt.
Címkék: hányinger

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 12. 17:02, kedd | Helyi

Május 14-én Kiskunfélegyházára érkezik a Tour de Hongrie mezőnye

2026. május 14-én Kiskunfélegyházán halad át a 47. Tour de Hongrie nemzetközi kerékpárverseny mezőnye. A versenyzők várhatóan 14:30 körül érkeznek Tiszaalpár felől, majd Fülöpjakab irányába folytatják útjukat.

2026. Május 12. 14:03, kedd | Helyi

Váratlanul elhunyt dr. Gulyás Zsolt rendőr dandártábornok

Elhunyt dr. Gulyás Zsolt rendőr dandártábornok, a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság vezetője.

2026. Május 11. 09:02, hétfő | Helyi

Megkezdődött a pályaszerkezet cseréje a Kőrösi utcában

Kiskunfélegyháza Város Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a Kőrösi utca II. ütemének kivitelezési munkálatai újabb szakaszhoz érkeztek, megkezdődött a pályaszerkezet cseréje

2026. Május 08. 12:05, péntek | Helyi

A halott nő nevében írt hetekig a gyilkos

Miután megölte, majdnem két hétig még vele élt. Aztán elmenekült, majd pár hónappal később visszatért a tetthelyre, ahol a padláson bújt el. Végül az buktatta le, hogy a spájzból folyamatosan ette a barackbefőttet.