Városlista
2024. május 16, csütörtök - Botond, Mózes

Hírek

2018. Április 16. 17:00, hétfő | Helyi
Forrás: hazipatika.com

Tényleg veszélyesek az amalgámtömések?

Tényleg veszélyesek az amalgámtömések?

Az amalgámtöméseket régóta használják a fogorvosok, de az elmúlt időszakban jelentősen csökkent a népszerűségük. Valóban tartanunk kell tőle?

Az amalgám tulajdonképpen egy higany alapú ötvözet, melyet évszázadok óta alkalmaznak a fogak tömésére. A higany mellett tartalmazhat ezüstöt, rezet vagy ónt. Az amalgámtömések népszerűsége olcsóságukban, egyszerű alkalmazhatóságukban, strapabírásukban rejlik, ugyanakkor nagyon sok kérdést is felvet az amalgám használata.

Az almagámot sok szakértő meglehetősen kockázatosnak tartja, mert a benne lévő higany lassan mérgezheti a szervezetünket, és olyan súlyos betegségek kialakulásának rizikóját is megnövelheti, mint azAlzheimer-kórvagy a szklerózis multiplex. A higanynak ráadásul a környezetünkre is komoly hatása lehet, és néhány évvel ezelőtt az ENSZ országai nemzetközi megállapodást kötöttek a higany használatának visszaszorításáért - ebbe pedig a fogászati célú használat is beletartozik.

Az amalgám fogtömésekből ugyanis lassan, de folyamatosan higany kerülhet a szervezetünkbe. A higany pedig kifejezetten mérgező hatású lehet, például károsíthatja a veséket vagy az agyat. Több kutatás ugyan bizonyította, hogy a tömésekből a szervezetünkbe kerülő káros anyagok mennyisége nem éri el a kockázatos mértéket (kivéve azoknál, akik allergiásak a higanyra), és nincs egyértelmű összefüggés a súlyos betegségek és a fogtömések között, a hivatalos állásfoglalások szerint sem jelent veszélyt az amalgámtömés az egészségre, sok szakember mégis az amalgámtömések használatának visszaszorítását javasolja.

Egyáltalán nem ajánlatott az amalgámtömések alkalmazása várandós nőknél, illetve hat éven aluli gyermekeknél. Több állam, így Kanada, Németország és Ausztria is azt ajánlja, hogy ne alkalmazzanak amalgámtömést a súlyos vesebetegségben szenvedőknél, illetve a fémallergiásoknál. Norvégiában és Svédországban pedig néhány éve betiltották a legtöbb higanytartalmú terméket, így az amalgám fogtöméseket is.

Ha tehát valakinek amalgám fogtömései vannak, nem kell azonnal a fogorvoshoz rohannia, azok ugyanis - hacsak nem allergiás a fémekre - valószínűleg nem jelentenek egészségügyi kockázatot, főleg, ha a tömések jó állapotban vannak és alattuk nincs szuvas rész. Az amalgámtömések eltávolítása során ugyanis egészséges fogrészeket is elveszíthetünk, sőt az eltávolítás során akár jóval több veszélyes higany juthat a szervezetünkbe, mint akkor, ha az amalgámtöméseket békén hagytuk volna. Természetesen, ha valaki úgy gondolja, hogy érzékeny az amalgámra, esetleg esztétikai okok miatt döntene a fémszínű tömések eltávolítása mellett, a legjobb, ha egyeztet erről a fogorvosával.

Címkék: amalgámtömés

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 15. 19:13, szerda | Helyi

Városalapítók Hete Hagyományőrző és Kulturális Fesztivál

Hagyományőrző, kulturális, szórakoztató programok, kiállítások, sportesemények színesítik a városalapítók hete fesztiválját május 17. és 26. között.

2024. Május 15. 11:41, szerda | Helyi

Több mint két tonna romlott húst találtak egy kisteherautóban az M5-ösön

Több mint két tonna romlott húst találtak a pénzügyőrök egy túlsúlyos kisteherautóban az M5-ös autópályán - tájékoztatta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szerdán az MTI-t.

2024. Május 14. 10:58, kedd | Helyi

A kiskőrösi Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum nyerte az Év emlékhelye díjat

Átadták az Év emlékhelye díjat, amelyet 11 pályázó közül a Petőfi Emlékmúzeum nyert el.

2024. Május 14. 10:47, kedd | Helyi

Lakitelek - Felavatták Yunus Emre török költő szobrát

A török irodalom meghatározó, 13. században alkotó személyiségének állítottak emléket a Hungarikum Ligetben.