2024. május 6, hétfő - Ivett

2016. Június 22. 10:31, szerda | Helyi
Forrás: Szabad Föld

Tejes tévhitek

Egyre kevesebb tejet iszunk: tíz éve még évente 167 litert fogyasztottunk el fejenként, mára viszont jó 20 literrel lecsökkent ez az adag.

Sokan úgy gondolják, jót tesznek az egészségüknek, ha visszafogják a tejfogyasztást, ám a TÉT Platform szakértői szerint ennek éppen az ellenkezője igaz.

A tej a legjobb kalciumforrás – egy bögre tej a napi mennyiség negyedét fedezi–, továbbá D-vitaminnal is feltölt, mindemellett értékes ásványi anyagokat is tartalmaz. Antal Emese dietetikus állítja: a felnőttek egyharmada laktózérzékenységre hivatkozva nem fogyaszt tejet, holott az ezzel élők aránya csak 7-10, a tejfehérje-érzékenyeké pedig 1-2 százaléknyi. Nem kevesen vélik azt, hogy a tartós tejek egészségtelenek, mivel az UHTtechnológia miatt elvesznek az értékes tápanyagok.

Ám az az igazság, hogy a zsírtartalomtól függ, mennyi A- és D-vitamin található a tejben. A fölözés eltávolítja a zsírban oldódó vitaminokat, így viszont kisebb a tej energiatartalma, ami a fogyókúránál előnyös. A pasztőrözés, illetve az UHT-eljárás – amikor egy másodpercre 135 Celsius- fok fölé hevítik a tejet – révén csak a vitaminok 10 százaléka vész el. Az is tévhit, hogy e dobozos termékeket vizeznék vagy tartósítószert tennének bele. S a homogénezett tejtől sem kell tartani, mivel könnyebben emészthető.

Címkék: kalcium, tej, tejfogyasztás, UHT

2024. Május 06. 08:23, hétfő | Helyi

Oktatási Hivatal: ma kezdődik a május-júniusi érettségi vizsgaidőszak

A nemzetiségi nyelv és irodalom tárgyak írásbeli vizsgáival ma kezdődik a 2023/2024-es tanév május-júniusi érettségi vizsgaidőszaka.

2024. Május 06. 07:29, hétfő | Helyi

Sok kiváló tanuló kezdi meg érettségi vizsgáit a Móra Ferenc Gimnáziumban

A Móra Ferenc Gimnázium 2024. május 3-án (pénteken) tartotta ballagási ünnepségét.

2024. Május 05. 12:12, vasárnap | Helyi

Hírek az Ótemplomból