Városlista
2024. október 24, csütörtök - Salamon

Hírek

2013. Október 27. 14:00, vasárnap | Életmód
Forrás: - Zs. -

Segítség, hogy a belső óránk is átálljon

Segítség, hogy a belső óránk is átálljon

Sok ember számára az óraátállítás akár 1-2 hétig tartó kellemetlen közérzettel, fejfájással, csökkent koncentrálóképességgel, figyelmetlenséggel jár

Sok ember számára az óraátállítás akár 1-2 hétig tartó kellemetlen közérzettel, fejfájással, csökkent koncentrálóképességgel, figyelmetlenséggel jár, mivel az ember belső, biológiai óráját nem lehet egy pillanat alatt átállítani. A magyarázata egyszerű, hiszen az alvási ciklus felborul, az ember este nem tud elaludni, reggel pedig kialvatlanul ébred.
A tavaszi óraátállítás utáni három napban jelentősen megnövekszik az infarktusos esetek száma. (Azonban az is elmondható, hogy az őszi visszaállításkor hasonló mértékben csökken.) A tavasszal néhány napig (ami persze egyénenként változó) reggelente az a jellemző, hogy a melatonin termelés még nem állt át, a glükokortikoid-szint is alacsony. A vércukorszint még az alvási időnek megfelelő, ami nem elég a nappali aktivitáshoz. A csecsemők, a gyerekek és az idősek szervezete nehezebben alkalmazkodik az óraátállításhoz. Különösen megterhelő az évi kétszeri óraátállítás az alvászavarokkal küzdő és a szervi betegségekben szenvedő embereknek.

Amíg a belső és külső óra nem kerül összhangba, a következő tünetek léphetnek fel:

  • Fáradtság
  • Ingerültség
  • Étvágytalanság
  • Depresszív hangulat
  • Emésztési problémák
  • Alvászavar
  • Koncentrálóképesség csökkenése
  • A szívfrekvencia ingadozása

Mit tehetünk?
- Ne lustálkodjunk reggel! A szabadban végzett reggeli könnyű futás vagy gyors séta növeli a szerotonin előállítását az agyban, ami elősegíti a megváltozott külső ciklushoz való igazodást.
- Este időben feküdjünk le és teremtsünk nyugodt körülményeket az alváshoz.
- A reggeli sötétségben az erős mesterséges fény alkalmazása meggyorsítja a belső óra fényhez való szinkronizálását.
- Az óraátállítást követő 10 napban legyünk különösen óvatosak és körültekintőek a közlekedésben, és a balesetveszélyes otthoni elfoglaltságokat is kerüljük (például ablakmosás).
- A napsütéses órák számának csökkenése ellenére is töltsünk minél több időt a szabadban.
- Mozogjunk sokat, ezzel is erősítve szívünket és javítva közérzetünket.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Október 23. 08:12, szerda | Életmód

Továbbra is hasítanak a magyarországi elektromos autó eladások

Málta után Magyarországon nőtt a legnagyobb arányban az újonnan forgalomba helyezett tisztán elektromos autók száma az idei első kilenc hónapban - olvasható az Energiaügyi Minisztérium (EM) bejegyzésében.

2024. Október 22. 10:34, kedd | Életmód

PTE: az észak-indokínai szubtrópusi régióban alakulnak és fejlődnek ki az emberiség számára kockázatos SARS-szerű vírusok

Az emberiség számára kockázatos SARS-szerű vírusok evolúciója és kialakulása az észak-indokínai szubtrópusi régióhoz köthető

2024. Október 20. 08:55, vasárnap | Életmód

Nébih: újabb cég hívott vissza kölesgolyót a forgalomból

Szalmonella lehetséges jelenléte miatt az Auchan Magyarország Kft. is visszahívott extrudált bio kölesgolyót a forgalomból - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szombaton az MTI-vel.

2024. Október 18. 07:49, péntek | Életmód

Meghalt Kozma Imre atya, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnöke

Életének 85. évében csütörtök hajnalban meghalt Kozma Imre atya, katolikus pap, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnöke, a Betegápoló Irgalmasrend korábbi magyarországi vezetője.