2024. április 29, hétfő - Péter

2016. Július 22. 11:22, péntek | Helyi
Forrás: HVG

Rekordméretű ózonhiányt mértek Magyarország felett

Sosem volt olyan vékony az ózonréteg Magyarország felett július 21-én, mint tegnap.

A jelenséget valószínűleg egy nyugati áramlás okozhatta. A vékony ózonréteg mellett az UV sugárzási értékek igen magasra nőttek, még szerencse, hogy közben ilyen felhős lett az ég.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat budapesti Marczell György Főobszervatóriumában rekordalacsony ózontartalom-értékeket mértek csütörtök délelőtt – írta a met.hu.

A légoszlop teljes ózontartalmának folyamatos mérése 1969 óta folyik az obszervatóriumban. A csütörtök délelőtt mért 298 és 294 DU értékek kb. 12 százalékkal alacsonyabbak, mint az erre a napra érvényes sokéves átlag. A természetes változékonyság alsó határa (azaz a sokéves átlagtól az a százalékban kifejezett eltérésérték, amely még normálisnak mondható a sokéves adatok alapján) ezen a napon 11 százalék, ami azt jelenti, hogy ez az érték már abnormálisan alacsony.

A DU értéket (Dobson Unit) használják az ózonréteg jellemzésére. Jellemző, hogy amikor a világ ráébredt, hogy az ózonréteg súlyos mértékben vékonyodik az Antarktisz felett, olyasmi értékeket mértek ott, mint most Magyarországon: az 1955 és 1975 közötti két évtizedben az ózonréteg vastagsága 320-ról 280 Dobson egységre csökkent.

A 294 DU rekordbeállításnak minősül, hiszen az évnek ezen a napján valaha mért legalacsonyabb érték 293 DU volt (1972-ben, 2007-ben és 2011-ben), és a mérések bizonytalansága elérheti a 2-3 DU értéket.

Kevés ózon --> magas UV sugárzás

A tapasztalt kiugró ózonhiány oka egyelőre nem ismert pontosan, de hozzájárulhatnak a jelenséghez a jelenleg hazánk fölött nagyobb magasságokban tapasztalható áramlási viszonyok. Csütörtökön nyugat felől olyan áramlás érkezett hazánk fölé, amely a mediterrán vidékekről származik, és a mediterrán vidékeken alacsonyabb az ózontartalom.

A kirívóan alacsony ózonértékeknek megfelelően nagyon magas UV sugárzási értékeket is mért az OMSZ négy mérőállomásán: Budapesten, Kecskeméten, Keszthelyen és Siófokon. Csütörtökön 12 órakor az UV-index már elérte a 8-as értéket. Ahol nem felhősödött csütörtök délután, az extrém magas, 8,5 értéket is elérhette az UV sugárzás.

Címkék: ózonréteg, sugárzás, UV

2024. Április 28. 12:06, vasárnap | Helyi