2024. május 3, péntek - Tímea

2019. Október 05. 18:35, szombat | Helyi
Forrás: Adrienn

Műsorral és koszorúzással emlékeztek meg az aradi vértanúkról

Városunk lakói október 4-én (pénteken) ünnepi megemlékezésen tisztelegtek az aradi vértanúk emléke előtt.

Az ünnepséget a Constantinum Katolikus Gimnázium és Szakgimnázium Színjátszó Köre és a Padkaporos Néptáncegyüttes „A vértanúk dala” című látványos előadása tette feledhetetlenné a megjelentek számára.

A színdarab előtt Csányi József polgármester mondott köszöntő beszédet:
- 170 éve a 13 honvéd tábornok és Batthyány Lajos miniszterelnök kivégzése után emlékezni jöttünk ide. Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc keserű befejezése magyar történelmünk egyik legfájdalmasabb pontjának számít. 1849. október 6-án végezték ki az Aradi Golgotán a magyar hadsereg tizenhárom főtisztjét, Pesten pedig a mai Szabadságtéren gr. Batthyány Lajost, Magyarország első miniszterelnökét, akik nemzetünk iránt való töretlen hűségükkel örökre beírták nevüket a magyar történelem nagyjainak sorába. A honvéd tisztek és Batthyány kivégzése a bírósági eljárás dacára puszta gyilkosság volt, hiszen jogtalan vádak és koncepciós perek alapján került sor az ítéletre. A tizenhárom vértanú közül négy elítéltnek lőpor és golyó általi halállal vetettek véget, kilencet pedig kötél általi halállal nyomtak el. Közülük Vécsey Károly büntetését azzal súlyosbították, hogy végig kellett néznie társai kivégzését. Mivel őt akasztották fel utoljára, és senkitől nem tudott búcsút venni, Damjanich János holttestéhez lépett és megcsókolta Damjanich kezét. A vértanúk örök például szolgálnak előttünk utódok előtt, hiszen hűségükkel, hősiességükkel, emberi méltóságukkal megmutatták a világnak, hogyan tudnak komoly katona módjára, emelt fővel meghalni.
A Nemzeti Kegyeleti Bizottság javaslatára 2001-ben a Kormány október 6-át nemzeti gyásznappá nyilvánította
– zárta beszédét a polgármester.

Az ünnepség a vértanúk emlékművénél koszorúzással zárult.

"Az aradi Golgotára
ráragyog a nap sugára,
oda hull az őszi rózsa,
hulló levél búcsú csókja:
bánat sír a száraz ágon,
ott alussza csendes álmát
az aradi tizenhárom."

(Ady - Október 6.; részlet)

Címkék: aradi vértanúk