Városlista
2024. április 24, szerda - György

Hírek

2015. November 29. 19:00, vasárnap | Helyi
Forrás: - szerk. -

Mit tegyünk az égési sérülésekkel?

Mit tegyünk az égési sérülésekkel?

A gyerekek sokszor kíváncsiak: szeretik megérinteni, megfogni, megkóstolni a dolgokat. Ez azonban abban az esetben, ha a dolgok forróak, akár súlyos égési sérülésekhez is vezethet.

A forrázások a leggyakoribb balesetek közé tartoznak. A kisebb égési sérülések biztonságosan és jól kezelhetők otthoni körülmények között, de vannak olyan körülmények, amelyek esetén az orvosi segítség nem mellőzhető.

Forrázás
A forrázások a leggyakoribb háztartási balesetek közé tartoznak. Többségük otthon következik be, amikor forró víz/gőz, olaj vagy zsír kerül a bőrre. A bőrnek csupán a külső rétegét (a felhámot) érintő, elsőfokú égési sérülés esetén bőrpír és érzékenység, valamint duzzanat jelentkezik. Nyílt láng és gőz a felhám alatt az irhát is károsíthatja. Az ilyen másodfokú sérüléseket erősebb fájdalom és hólyagosodás kíséri.
Amilyen hamar csak lehet, tartsuk a megégett bőrfelületet folyó hideg víz alá legalább 10 percig. Ha nincs a közelben csap, alkalmazzunk valamilyen más hideg folyadékot, de az ne legyen jéghideg! A komolyabb felületes sérülések hűtésére a "20-as szabály" vonatkozik: 20 percen belül, legalább 20 percen át, 20 °C-os vízzel hűtjük a sebet.
Fedjük be lazán steril kötszerrel az égési sérülést. Nedves ruhát is helyezhetünk a kötés tetejére, hogy a kezdeti, 10 perces folyó vizes kezelés után tovább hűtsük a sérülést.
A szájüreg égési sérülését gyorsan hűtsük le. Öblögessünk hideg vízzel 5-10 percig, vagy amíg a fájdalom nem enyhül. Ha van kéznél jégkocka, szopogassuk, amíg az égető érzés el nem múlik.

Nyílt láng
Ha az égést nyílt láng okozza, először is azonnal szüntessük meg a láng forrását. Ha a ruházat lángra kap, vessük magát a földre és fojtsuk el, hengergőzzünk meg a talajon, amíg a láng meg nem szűnik. A bőrbe ragadt, beleégett ruházatot, egyéb anyagot ne próbáljuk meg eltávolítani a sebekből, inkább vágjuk körbe. Ha az égési sérülés másod- vagy harmadfokú, akkor azonnal mentőt kell hívni, könnyebb égési sérülésnél a fent írtak szerint járjunk el.

Elektromos áram, vegyszer
Ha az égést elektromos áram vagy kémiai anyag okozta, akkor egyéb teendőink is vannak. Ha az elektromosság az ok, akkor először is meg kell győződni arról, hogy a sérült már nincs kapcsolatban azzal a tárggyal, ami megrázta - így megelőzhető az, hogy más is megsérüljön.
Ha a sérülést kémiai anyag okozta, akkor fontos, hogy a sebet azonnal öblítsük ki: legalább 5 percen át tartsuk folyó vízbe. Fontos, hogy a sérült öltözékét hagyjuk rajta, amíg el nem kezdtük kiöblíteni a sebesülést. Ha csak kis mértékű a kémiai anyag okozta sérülés, akkor elegendő, ha 10-20 percig öblítjük a sebet, majd utána steril gézzel bekötözzük, és ezután látogatjuk meg az orvost. A vegyszer csomagolását ne felejtsük el magunkkal vinni a kórházba.
Ha azonban a kémiai anyag okozta égés a szemet vagy a száj környékét is érinti, akkor azonnali orvosi segítségre van szükség. Ha a gyermek le is nyelte a káros anyagot, akkor is azonnal hívni kell a mentőket.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Április 24. 12:16, szerda | Helyi

Idén is megrendezik a Fülemülék éjszakája programsorozatot

A Fülemülék éjszakája országos rendezvénysorozatra április második felétől május végéig országszerte számos helyszínen várják a madarászok az érdeklődőket.

2024. Április 24. 08:11, szerda | Helyi

Vetélkedők, ügyességi versenyek színesítették a Mezgés napot

A Déli Agrárszakképzési Centrum Kiskunfélegyházi Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum Szakképző Iskola és Kollégium a Föld napja jegyében rendezte meg szokásos "Mezgés napját" április 22-én.

2024. Április 24. 08:06, szerda | Helyi

Kimagasló eredmény az uszonyos- és búvárúszó országos bajnokságon

Rabi Anna több egyéni csúcsát megdöntötte, illetve váltóban Rónai Anna Zóra, Borbás Luca, Csikai Szonja Vanda csapattársaival ifjúsági korosztályos országos bajnokok lettek.

2024. Április 23. 16:25, kedd | Helyi

Növényvédelmi permetezés