2024. május 6, hétfő - Ivett

2018. Június 23. 16:00, szombat | Helyi
Forrás: utikritika.hu

Miért érdemes Albániába utazni és miért nem

Az utóbbi egy évben számunkra feltünően megnőtt az utazók körében az érdeklődés Albánia iránt.

Sokan vacillálnak, mert nem tudják eldönteni, hogy mennyire nehéz Albniában nyaralni, turistáskodni, milyen fejlettségű, sok-e a kényelmetlenség. Albánia-oldalunkon sok különböző vélemény olvasható, olyanoktól, akik már arra jártak, szóval ez segíthet a döntésben.

Albánia dióhéjban
A Wizzair hetente kétszer-háromszor közlekedik Budapest és Tirana között. Repülési idő: egy óra 25 perc.

A Balkán-félsziget adriai partján fekvő Albánia nem egy látogatott turista úti cél, egyelőre inkább az ínyenc, egyedi utazást kedvelők keresik fel. Az úti kritikus is járt Albániában, ott töltött majdnem egy hetet és örült, hogy látta ezt a nem is távoli országot. Másodszorra már nem látogatna oda, mert azért annyira nem érdekes. Max. egy hétre és elsőre érdekes élmény.

A magyar állampolgárok vízum nélkül utazhatnak Albániába, és egyszeri belépéssel 180 naponként 90 napig tartózkodhatnak az országban. Az útlevélnek a beutazás napjától számítva legalább három hónapig kell érvényesnek lennie. A beutazás érvényes kártya típusú személyazonosító igazolvánnyal is lehetséges.
Tirana és Budapest között légvonalban 690 kilométer van. Harmad akkora, mint Magyarország (pontosan 28.700 négyzetkilométer), 2,9 millió lakosa van (2018-as becslés). Fővárosa: Tirana. Albán a nyelvük, 70 százalékban muzulmánok.
Havi nettó átlagfizetés: 87 ezer forint.

A magyar külügyminisztérium szerint Albánia van olyan mértékben kockázatos ország, hogy a turistáskodás inkább csoportos, szervezett formában ajánlja. Szerintünk ez a megállapítás túlzottan szigorú. Albániában a közbiztonság egyáltalán nem olyan rossz, hogy emiatt lemondjon a magyar utazó az ország egyénileg szervezett meglátogatásáról. Terrorveszély nincs.

• Albánia hivatalos fizetőeszköze: a lek (ALL)
  • 1 lek (ALL) = 2,52 forint (HUF)
  • 1 euró = 126.80 ALL

Mik a fő látnivalók?

• Maga Tirana, a főváros
  • A tengerpart kb. 360 km hosszú (igaz, hogy a déli rész szebb, de az északi homokos part is látnivalónak számít - Durres az Amfiterátrummal és a Divjakai Nemzeti Park, a borzas gödény legnyugatibb költőhelye - mindenképpen) - fehér homokos strandokkal, szűz kis öblökkel; tán a legszebb strandok: Himara, Dhermi, Ksamil (szigetekkel), Borshi, Lukova
  • méltóságteljes hegyvonulatok, egyedi tájak,
  • az 5 nagy tavuk
  • Három albán város az UNESCO kulturális világörökségének a része: Butrint romváros, Gijokastra múzeum-város, Berat
  • Kruja (az államalapító Szkander bég főhadiszállása, s itt található Albánia legrégebbi bazárja is)
  • Kék-szem forrás
  • Albánia - mediterrán kalandok a sasok földjén - csoportos utazás az október 23-i hosszú hétvégén 2018.10.20-23.

Tetszett & Nem tetszett
Tetszett

• Érdekes volt megismerni és összehasonlítani a valóságot a feltételezéseimmel, zamatos, egyedi utazási élmény, a mediterrán világ egy furcsa letérője, fanyar misztikusság
  • Tirana éttermi és szórakozási világa meglepően mozgalmas
  • Barátságosak, segítőkészek a helyiek, könnyen lehet velük szóba elegyedni, főleg, hogy meglepően sokan beszélnek olaszul (!), angolul, németül, meg franciául, és a szegények is mosolyognak
  • Kevés a turista s így privilegizáltnak, egyedinek érzi magát az ember, ha odalátogat
  • Gyorsan fejlődő ország, igaz van elég mély-szegény terület
  • Nyugis, csaknem magányos strandok sokasága, nincs egyelőre turistaáradat
  • Olcsóság van. A globalizáció még nem tepert le mindent.
  • Jók a kenyerek, péksütemények, meglepően jókat lehet enni
  • Vicces, hogy mennyi Mercedes autót látni (állítólag a többsége csempészett, lopott)
  • A vidék romlatlansága kombinálva a kb. 700 ezer elszórtan található bunker látványával
  • Jó a közbiztonság