2024. május 4, szombat - Mónika

2013. Szeptember 25. 08:20, szerda | Helyi
Forrás: Ezenanapon

Mai napon

Névnapok és a mai nap jeles eseményei. 2013. 09. 25.

Névnapok:

Kende:
Kazár, magyar eredetű név. A régi magyar Kündü személynévből származik, az ótörök méltóságnévből való, Levédiában és Etelközben az ősmagyar törzsszövetség fejét nevezték így.
Szeptember 25, Szeptember 1, Október 21

Eufrozina:
Görög eredetű mitológiai név, a három Grácia egyikének a neve., jelentése vidám, vidámság.
Január 1, Szeptember 25

Nikolett:
A görög Nikolaosz (magyarul: Miklós) férfinév francia eredetű női változata.
Szeptember 10, Március 21, Szeptember 25, December 6

Gellért:
Germán eredetű név, Gerhard, Gerhart névből származik, jelntése gerely, dárda, erős, kemény.
Szeptember 24, Május 13, Április 23, Január 30, Október 16, Szeptember 25

Miklós:
Görög, szláv eredetű név, a görög Nikolaosz név szláv formájából származik. Jelentése győzelem, nép.
Március 21, Szeptember 10, Szeptember 25, November 13, December 6

Mór:
A Móric XIX. századi rövidüléséből származik. Más magyarázat szerint a Maurus rövidüléseként tartják számon. Jelentése mór, szerecsen.
Január 15, Március 20, Szeptember 4, Szeptember 13, Szeptember 22, Október 25, December 4, Szeptember 25, December 5

Mikolt:
Magyar eredetű név, Kézai Simon névalkotása. Más magyarázat szerint, a bibliai Michal (Mikal) vagy a germán Nikola női névből származik.
Szeptember 10, Szeptember 25, December 6

Rikarda:
Német, spanyol eredetű név, a Richárd férfinév olasz és spanyol eredetű női párja. Jelentése erős fejedelem.
Szeptember 18, Szeptember 25

Cézár:
Etruszk, latin eredetű név, a római Caesar családnévből származik. Jelentése hosszú hajú, dús hajú.
Január 12, Február 25, Március 25, Április 15, Augusztus 27, Augusztus 29, Szeptember 25

Kleofás:
Görög eredetű név, a Kleopatrosz rövidüléséből származik. Jelentése az apa dicsősége, hírneve.

Kleon:
Görög eredetű név, jelentése dicsőség.

Klió:
Görög eredetű név, jelentése hírnök, dicsőít, ünnepel.
Április 11, Szeptember 25

Sólyom:
Magyar eredetű név, jelentése a szó maga.

Jeles évfordulók:

62 éve ezen a napon született Mark Hamill amerikai színész, Luke Skywalker a Csillagok háborújában.

82 éve Budapesten, a Royal moziban levetítették az első magyar hangosfilmet, "A kék bálvány"-t.

87 éve Henry Ford bevezette a napi 8 órás és heti ötnapos munkaidőt.

288 éve született Nicolas Joseph Cugnot, az első autónak nevezhető jármű kitalálója és megépítője.

520 éve Kolumbusz Kristóf 17 hajójával elhagyta Spanyolországot.

2024. Május 03. 14:29, péntek | Helyi

2024. Május 03. 13:19, péntek | Helyi

2024. Május 03. 13:11, péntek | Helyi

Az erőszak nem megoldás

Vascsővel ment behajtani a tartozást egy 30 éves kiskunfélegyházi férfi.

2024. Május 03. 12:11, péntek | Helyi

Városalapítók Hete Hagyományőrző és Kulturális Fesztivál