2024. május 14, kedd - Bonifác

2017. Április 23. 17:00, vasárnap | Helyi
Forrás: Szabad Föld

Levélzöldségnek is megteszi

Népszerű zöldségünk a karalábé, s minthogy hajtatása általános (és jövedelmező), ma már szinte egész évben kapható.

De változatlanul helye van a hagyományos szabadföldi termesztésben, már csak azért is, mert az itt termett gumó beltartalma gazdagabb, lombja pedig különösen sok C-vitamint tartalmaz. (A fiatal karalábé leveleit a spenóthoz hasonló módon készíthetjük el.)

Az ásványi anyagok közül mész és foszfor található benne jelentős mennyiségben. Gyöngéje, hogy nem savanyítható (mint a többi káposztaféle), és alkalmatlan konzervnek. Gondot jelent hosszabb idejű tárolása is, erre leginkább a hosszú tenyészidejű fajták használhatók.

A karalábé – a káposztafélékhez hasonlóan – tápanyagigényes, különösen a nitrogén- és káliumellátottságra kényes. (A túlzásba vitt nitrogéntrágyázás azonban növeli magszárképződési hajlamát.) A vetésforgóban az első, trágyázott szakaszba kerüljön. Fényigénye közepes (ami elsősorban hajtatási szempontból fontos), mint ahogyan a hőigénye is, azonban a palántakori huzamosabb idejű hideget nehezen viseli: ez is előidézheti a korai magszárképződést.

Palántáit áprilistól ültethetjük ki.

A korai fajták tenyészterület-igénye 25-30 x 25, míg a késeieké 30-40 x 40 centiméter. Ha vásároljuk a palántát, tudjuk meg, mikor szedhető, illetve milyen tulajdonságú fajtát kínálnak. Fontos, hogy a karalábépalántát ne ültessük mélyre. Ültethetjük ásóval, ültetőfával, az ültetést minden esetben alapos (beiszapoló) öntözés kövesse.

A hosszú ideig tartó szárazság éppúgy megviselheti az állományt, mint a tartósan csapadékos időszak.

Mivel a karalábé gyökérzetének zöme a felső 5-10 centis talajrétegben helyezkedik el, aszályban az ültetvény gyakoribb öntözést kíván.

Az egyenletes vízellátás kulcskérdés, mert ha megbomlik, a gumó fölreped. Száraz viszonyok között a karalábé később válik szedhetővé és kevésbé lesz zsenge („fás” jelleget ölt).

Címkék: karalábé

2024. Május 14. 10:47, kedd | Helyi

Lakitelek - Felavatták Yunus Emre török költő szobrát

A török irodalom meghatározó, 13. században alkotó személyiségének állítottak emléket a Hungarikum Ligetben.

2024. Május 14. 07:54, kedd | Helyi

Úton átkelő teknősökre figyelmeztet a természetvédelmi egyesület

Az úton átkelő teknősök védelmére hívja fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).

2024. Május 13. 14:32, hétfő | Helyi

Megérkeztek az iskolákba a gyerekek digitális fejlődését elősegítő laptopok

Folytatódik a 2022. tavaszán megkezdett tanulói notebook kiosztási program.

2024. Május 12. 19:07, vasárnap | Helyi

Egyházközségi majálisnak adott otthont a Parkerdő

Mint minden évben, idén is megrendezte majálisát az Ótemplom és a Szent István templom közössége május 11-én (szombaton).