Hírek
2013. Szeptember 14. 15:55, szombat |
Életmód
Forrás: - Adrienn -
Létezik gyerekkori migrén?
Nem csak a felnőtteknél, a gyerekeknél is jelentkezhetnek migrénes tünetek.
Nem csak a felnőtteknél, a gyerekeknél is jelentkezhetnek migrénes tünetek. Az egészen kis gyerekeknél a lányok és fiúk esetében nagyjából egyforma az előfordulás gyakorisága, míg serdülőkor után inkább a lányoknál fordul elő.
Kiváltó okok
A migrénes fejfájás legfőbb kiváltó okai: frontok (legyen az hideg vagy meleg), kialvatlanság, stressz, különböző ételek (például sajt, csokoládé, kóla, túl sós, csípős ízek).
Típusai
A migrénnek több típusa is van. A klasszikus migrén általában egyoldali, halántéktájon lüktető, görcsös fájdalom, amelyet hányinger, hányás, fénykerülés, hangkerülés kísérhet. A migrén egy másik típusa az aurával járó migrén, ahol az aurajelenség általában megelőzi a fejfájást. Ilyenkor az illető elkezd furcsa csillámokat látni, ill. fehér vagy fekete foltokat, cikkcakk-mintákat, ezek vonulhatnak a szeme előtt. Van olyan is, hogy elkezd zsibbadni az egyik oldala valakinek. Ezt követően jöhet a fejfájás, de az is előfordulhat, hogy csak egy tompa állapotot érez az ember, a görcsös fájdalom pedig egyáltalán nem jelentkezik. Ilyenkor tudni kell, hogy mert valakinek nem fáj a feje, ez attól még lehet migrén.
Mire kell figyelnünk?
Ha gyermekünk kimerültnek érzi magát, csökken a teljesítménye, sápadt, gyakran fázik, vagy hasi fájdalomra, szédülésre panaszkodik vegyük komolyan. A szomjúságérzet, hasmenés, izzadás, duzzanatok, fokozott vizelet kiválasztás is a migrén tipikus kísérő tünete.
Írjuk fel naptárba!
Mikor orvoshoz fordulunk, rendkívül sokat segít a kezelésben és a megfelelő gyógymód kiválasztásában, ha fejfájásnaplót vezetünk. Írjuk fel, hogy gyermekünknél milyen gyakori és milyen erősségű a fájdalom. Jó ha felírjuk, hogy mit evett gyermekünk a fejfájás jelentkezése előtt, ill. volt-e valamilyen fronthatás. Ha még többre is futja időnkből, akkor írjuk fel azt is, hogy egy 5-ös skálán mérve milyen erősségű volt a fájdalom, ill. mennyi idő múlva hatott az orvosság, vagy hatott-e egyáltalán.
Tudassuk a pedagógussal!
Gondoskodjunk arról, hogy gyermekünknél mindig legyen megfelelő gyógyszer és a tanárait tájékoztassuk állapotáról.
Mit tehetünk a mielőbbi gyógyulás érdekében?
- Kiváltó ok megszüntetése: Figyeljük meg a provokatív tényezőket és azokat amennyire csak lehet, kerüljük el. A fronthatások természetesen ezen tényezők közé nem tartoznak.
- Gyógyszeres kezelés: Mindenképpen orvossal konzultáljunk és egy alapos kivizsgálás után kezdjük meg a gyógyszeres kezelést.
- Ágynyugalom. Roham esetén a legjobb, ha sötét, csendes szobában hagyjuk aludni gyermekünket, ez az esetek többségében segít.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 29. 08:16, péntek | Életmód
NNGYK: a háziorvosnál igényelhetők december elejétől a térítésmentes Covid-vakcinák
A háziorvosnál igényelhetők december elejétől a térítésmentes Covid-vakcinák - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) csütörtökön az MTI-vel.
2024. November 28. 08:19, csütörtök | Életmód
Öthetes kikapcsolási moratóriumot hirdet lakossági ügyfeleinek az MVM
Az MVM 2024. november 29. és 2025. január 5. között több mint öthetes önkéntes kikapcsolási moratóriumot hirdet lakossági ügyfelei körében.
2024. November 27. 08:11, szerda | Életmód
Rászoruló gyermekeknek gyűjt karácsonyi ajándékokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
A legszegényebb kistelepüléseken élő gyermekek személyes kívánságait teljesíti idén karácsonykor is a Magyar Máltai Szeretetszolgálat - közölte a szervezet kedden az MTI-vel.
2024. November 25. 08:01, hétfő | Életmód
Megkezdődött a Katolikus Karitász adventi adománygyűjtő programja
Megkezdődött a Katolikus Karitász adventi adománygyűjtő segélyprogramja vasárnap.