Városlista
2025. május 24, szombat - Eszter

Hírek

2015. Október 11. 14:00, vasárnap | Helyi
Forrás: - Adrienn -

Ha kopik a fogzománc

Ha kopik a fogzománc

Bármilyen furcsának is tűnik, a fogzománc vékonyodása leginkább az egészségesen táplálkozók rizikófaktorai közé tartozik.

Bármilyen furcsának is tűnik, a fogzománc vékonyodása leginkább az egészségesen táplálkozók rizikófaktorai közé tartozik. A sok gyümölcs, gyümölcslé fogyasztása kétségkívül hasznos, ám a fogakat kémiailag károsítják. A fogerózió tulajdonképpen a savak hatására bekövetkező kopás, ami lassan elvékonyítja a fogzománcost, így az áttetszővé válik. A betegeknek sokszor csak az tűnik fel, hogy érzékennyé válnak a fogaik, ám ez már többnyire az előrehaladott károsodást jelenti. Ezért is fontos félévente fogorvoshoz menni, mert a vizsgálat már korábban kiderítheti a fogeróziót is. Az erózió egyébként lappangó betegségekre is utalhat.
A fogzománcot legfőképp a savas ételek és italok, így például a gyümölcslevek (főleg a citrusfélék és az alma), valamint az ecetes ételek, a mustár, a szénsavas üdítők, az energiaitalok és a bor károsítja. Sőt, még a vitaminkészítmények közül például a C-vitamin rágótabletta is árt a fogzománcnak.
A szájba jutó gyomorsav (reflux, vagy bulimia esetén) szintén erőteljesen roncsolja a fogakat.

Tippek a megelőzéshez:
- Mellőzzük a szénsavas üdítők fogyasztását, de ásványvizet bátran ihatunk.
- Jó, ha az étkezést magas kalcium tartalmú étellel (például sajttal) fejezzük be.
- Savas étel, ital után várjunk fél-egy órát a fogmosással, hogy a zománcnak legyen ideje visszakeményedni. Válasszunk puha sörtéjű fogkefét.
- Savanyú ételt, italt csak a főétkezések alatt fogyasszunk. A gyümölcsleveket ne tartsuk hosszasan a szájban, ihatjuk szívószállal is.
- Hasznos a cukormentes rágógumi is, mely semlegesíti a nyál kémhatását, ezáltal védi a fogzománcot.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 24. 16:45, szombat | Helyi

Emberi sorsok lenyomatai képekben és lírában

Különleges élményben volt részük mindazoknak, akik ellátogattak a Móra Ferenc Művelődési Központba május 23-án a „Gubcsi-zsáner – Attila színben, Lajos lírában” című kiállításmegnyitóra.

2025. Május 24. 16:07, szombat | Helyi

Felvonulással vette kezdetét a pásztortalálkozó

Pásztortalálkozó színesíti a Városalapítók Hetének programsorozatát, mely felvonulással vette kezdetét városunk főutcáján május 24-én szombaton délelőtt.

2025. Május 23. 15:11, péntek | Helyi

A hősök halhatatlanok

Minden esztendő május hónapjának utolsó vasárnapja a Magyar Hősök Emlékünnepe, amikor mindazokra emlékezünk, akiknek tettei nagyban hozzájárultak a magyar nemzet és a magyar állam fennmaradásához.

2025. Május 23. 10:22, péntek | Helyi

Rokon volt az autótolvaj

Két kapitányság is kereste azt az ellopott autót, amit a kiskunfélegyházi nyomozók információi alapján a bajai rendőrök találtak meg.