Hírek
2023. Április 01. 08:18, szombat |
Helyi
Forrás: kormany.hu
Egyszerűsítés és díjmentesség fúrt kutaknál

Továbbra is díjmentesen lehet üzemeltetni a korábban létesített és bejelentési kötelezettségnek eleget tevő kutakat - közölte Nagy István agrárminiszter.
A tárcavezető arra hívta fel a figyelmet, hogy az Agrárminisztérium elkötelezett a felelős vízgazdálkodás és az öntözéses gazdálkodás kiszélesítése mellett. E cél érdekében módosult korábban a vízgazdálkodásról szóló törvény is.
Az új szabályok megkönnyítették a mezőgazdasági öntözési célú kutak nyilvántartásba vételét és a vízjogi engedélyezés eljárását is. A bonyolult adminisztráció helyett egy egyszerűsített adatlapon kell a bejelentést megtenni, ha a vízkivétel kizárólag talajvízből történik.
A szabályozás célja az volt, hogy megoldódjon az az évek óta súlyosbodó probléma, amelyet az engedély nélkül kialakított kutak jelentenek a mezőgazdaságnak és a környezetnek. Fontos kitétel, hogy a kutat karszt- vagy rétegvízkészlet igénybevétele nélkül, talaj-, illetve talajvíz-szennyezéssel nem érintett területen létesítsék, és annak talpmélysége az 50 métert nem haladja meg, illetve az első vízzáró réteget nem éri el.
Lényeges továbbá az is, hogy a kút csak az üzemeltetője művelésében álló földterületek öntözését biztosíthatja – tette hozzá. Nagy István kitért arra is, a bejelentési kötelezettséget szankciómentesen 2023. december 31-ig lehet megtenni a Nemzeti Földügyi Központnál. A bejelentés, illetve az engedélyezési eljárás mentes az illeték- és díjfizetési kötelezettség alól, aki ennek eleget tesz továbbra is díjmentesen üzemeltetheti a kútját – húzta alá az agrárminiszter.
(Nyitófotó illusztráció / forrás: index.hu)
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 19. 08:00, szombat | Helyi
Gyakran riadsz fel éjszakánként? Ez a 6 dolog okozhatja
Zuhansz, menekülsz, netán a víz alól igyekszel fel, és erre riadsz álmodból? Vagy éppen nem is álmodsz, mégis felébredsz?
2025. Július 18. 17:01, péntek | Helyi
A The Founders’ Tale-val folytatódik a Béke-Tér-Zene programsorozat
A Béke-Tér Zene következő koncertjén a The Founders’ Tale zenekar lép fel július 18-án este 18 órától a Sarlós Boldogasszony templom előtt.
2025. Július 17. 20:23, csütörtök | Helyi
Különleges motoros esemény Kiskunfélegyházán!
Jótékonysági gurulás a koraszülött babákért!
2025. Július 17. 12:36, csütörtök | Helyi
Anyakönyvi hírek
Az alábbiakban legfrissebb anyakönyvi híreinket olvashatják.