Városlista
2025. december 14, vasárnap - Szilárda

Hírek

2014. November 08. 08:00, szombat | Helyi
Forrás: - szerk. -

Égessünk cukrot!

Égessünk cukrot!

Karamell lesz belőle. Sokan félnek a művelettől, pedig nem nehéz, és gyönyörű díszeket kaphatunk, amelyek ráadásul édesek, mint a cukor.

Édes élet
A szó jelentése valószínűleg arab eredetű, és portugál közvetítéssel jutott át Európába. Amint elterjedt a répacukor a kontinensen, a cukrászatokban azonnal elindult az égetett cukor karrierje. Karamell akkor keletkezik, ha a cukrot elkezdjük hevíteni egy serpenyőben, 140-160 fokra, és megvárjuk, amíg a fehér kristályok elveszítik víztartalmukat, és aranybarna, illatos, sűrű folyadékká alakulnak. Van aki világosabban, van aki sötétebben szereti. A massza megszilárdul, de újra felolvasztható. Nagyon sok mindenre használható, de főleg édességekben fejti ki kellemes hatását: keverjük krémbe, tésztába, fagylaltba, mártásba, öntetbe. Díszítésnek is kiváló, gyönyörűek a karamellhálók, de még a dobostorta tetejében is a karamell a főszereplő. Érdekesség, hogy sós vajjal is keverhetjük, így pikáns mártás lesz belőle.

Az utánozhatatlan
Dobos cukrászmester nagyon sokat járta a világot, hogy tökéletesíthesse tudását. Leghíresebb találmányát, a vajas tortakrémet mégis egy véletlennek köszönheti. Inasa 1884-ben cukrot tett a vajba só helyett. Akkoriban ugyanis sózással tették tartóssá a vajat. Dobos megkóstolta, és rájött, hogy nagyon jó az íze. Addig kísérletezgetett, amíg tökéletesítette a habos vajkrémet. Addig leginkább főzött krémből készültek a torták. A habos könnyűség nagy sikert aratott, Sisi királynőnek is nagyon ízlett. Sokan próbálták a titkos receptet utánozni – sikertelenül.

Tippek:
- Lehetőleg erős tűzön olvasszuk meg a cukrot, nem kell kanállal kevergetni, csak rázogatni, és figyelni arra, hogy ne égjen meg.
- Ha lágyabbra szeretnénk, keverjünk hozzá tejszínt vagy vajat.
- Fűszerezhetjük vaníliával, fahéjjal, kávéval, gyömbérrel.

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 12. 15:34, péntek | Helyi

Vasárnap tartják az idei év utolsó állat- és kirakodóvásárát Félegyházán

Félegyházi Városfenntartó Nonprofit Kft. Piac- és Vásárüzemeltetési részlege tájékoztatja a vásárlókat és az árusokat, hogy a Kiskunfélegyházi Országos Állat és Kirakodó vásár időpontja: 2025. december 14. (vasárnap).

2025. December 12. 10:38, péntek | Helyi

Két generáció, egy szenvedély: A Mihalik-bajnokcsalád

Ismerjük meg Mihalik Mirát, a még csak tizenhét éves autóversenyzőt.

2025. December 11. 12:16, csütörtök | Helyi

Két autó karambolozott Kunszállásnál

Lezárták az 5401-es út érintett szakaszát a baleset miatt.