2024. április 29, hétfő - Péter

2018. November 04. 14:00, vasárnap | Helyi
Forrás: hazipatika.com

Amit kevesen tudnak a cukorbetegségről

A 2-es típusú diabétesz a cukorbetegség leggyakoribb formája, ennek ellenére keveset tudunk arról, hogy hogyan alakul ki, és milyen hatással van a testünkre.

Röviden arról van szó, hogy a betegségben szenvedők vércukorszintje magasabb a normálisnál, amit hiperglikémiának is nevezünk.

Mi kell a cukorbetegség kialakulásához?
A 2-es típusú diabéteszt több tényező összessége okozhatja, úgymint túlsúlyosság, elégtelen mennyiségű fizikai aktivitás, örökölt hajlam, terhességi cukorbetegség és policisztás ovárium szindróma. A 45 fölöttieknél nagyobb a betegség kialakulásának kockázata.

Nem inzulinhiányos állapotot jelent
Ellentétben az 1-es típusú cukorbetegséggel, amikor a szervezet nem termel elegendő inzulint, a 2-es változatnál a szervezet nem megfelelően használja fel azt. Túlzott mennyiségű cukor bevitelénél a hasnyálmirigy extra mennyiségű inzulint termel, de mivel erre nem képes sokáig, leállítja az inzulintermelést. Ekkor megugrik a vércukorszint- ezt nevezzük inzulinrezisztenciának.

Az inzulinrezisztencia nem csak a túl sok cukor miatt alakulhat ki
A túlzásba vitt cukorfogyasztás valóban egészségtelen - mindenféle gyors felszívódású szénhidrát túlzásba vitele elősegítheti az állapot kialakulását. Emellett számít az is, hogy ki hány éves, mennyire él aktív életet, milyen a genetikája, vagy hogy esetleg éppen várandós-e.

A családi hajlam hatásai legyőzhetők
Ha valakinek a családjában volt már cukorbeteg, az valóban növeli a betegség kialakulásának kockázatát, de megfelelő életmóddal és megelőzéssel ezek a kockázatok a minimálisra csökkenthetők.

Nem csak a túlsúlyosaknál alakul ki cukorbetegség
Ez sem igaz - a túlsúly valóban plusz kockázatot jelent, de fontos tudni, hogy a 2-es típusú diabétesz bármilyen korú, nemű és alkatú embereknél kialakulhat, ha túl sok cukrot és gyors felszívódású szénhidrátot fogyasztanak.

Jelek, hogy cukorbeteg, csak nem tud róla

2018. március 28-án számoltunk be arról, hogy a The Centers of Disease Control and Prevention nevű szervezet adatai szerint a cukorbetegségben szenvedő mintegy 30 millió ember majd 25 százaléka nincs tisztában az állapotával. A kezeletlen cukorbetegség komoly szövődményeket tud okozni, így mindenképpen forduljunk orvoshoz, ha az alábbi tüneteket tapasztaljuk magunkon:

• Gyakori vizelési inger
  • Folyamatos szomjúságérzet
  • Rossz lehellet
  • Romló látás
  • Zsibbadás a végtagokban
  • Nehezen gyógyuló sebek
  • Megmagyarázhatatlan fogyás
  • Állandó fáradtság
  • Visszatérő hüvelyfertőzések
  • Foltos bőr
Címkék: cukorbetegség

2024. Április 29. 07:39, hétfő | Helyi

Már csak Bács-Kiskun vármegyében maradt érvényben a tűzgyújtási tilalom

A csapadékos időjárásnak köszönhetően csökkent a tűzveszély, ezért csütörtöktől Bács-Kiskun vármegye kivételével mindenütt visszavonják a tűzgyújtási tilalmat

2024. Április 29. 07:37, hétfő | Helyi

Élvezzük ki a nyárias időt, amíg lehet

Anticiklon alakítja a következő napok időjárását is, majd csütörtökön nedvesebb levegő érkezik, és többfelé fordulhat elő zápor, zivatar az országban.

2024. Április 28. 12:06, vasárnap | Helyi

Hírek az Ótemplomból