Hírek
2026. Március 03. 15:00, kedd |
Belföld
Forrás: MTI
AM: sonkától a tojásfestékig, átfogó Nébih ellenőrzés zajlik egészen húsvétig
Március 2-án indul az idei tavaszi szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés, melyet Tállai András az Agrárminisztérium (AM) parlamenti államtitkára rendelt el.
A vármegyei kormány- és a járási hivatalok szakemberei a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) irányításával egészen április 6-ig végzik majd a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódó vizsgálatokat - közölte az Agrárminisztérium (AM) az MTI-vel hétfőn.
A több mint egy hónapon át tartó ellenőrzési időszak során a közkedvelt húsvéti élelmiszerek mellett - sonka, torma, tojás, kalács, zöldségek, alkoholos italok - a tojásfestékek, az édes teasütemények, a baromfitakarmány, az élőnyúl-árusítás és még a növényútlevelek vizsgálata is helyet kap - írták.
Az államtitkár a közleményben kiemelte, hogy a tavaszi élelmiszerlánc-ellenőrzés legfőbb célja változatlanul annak biztosítása, hogy húsvétkor is kizárólag biztonságos élelmiszerek kerüljenek a családok ünnepi asztalára.
Ennek érdekében a hatósági szakemberek országszerte ellenőrzik a kiskereskedelmi egységekben forgalmazott alkoholos italokat (például import pezsgők, prosecco), míg a hústermékek (például sonkák), kalácsok, tormák, tojásfestékek és édes teasütemények vizsgálatát az előállító üzemekben végzik. A tavaszi szezonális vizsgálatok sorát a tojáscsomagolók ellenőrzése teszi még szélesebb körűvé.
Az élelmiszerek és azok előállítása mellett a szakemberek vizsgálják a tojótyúk takarmányokat, valamint az állatvédelmi előírások teljesülését a piacokon és kisállat-kereskedésekben zajló élőnyúl-árusítás során.
A tavaszi kertészkedésre készülve az ellenőrök fokozott figyelmet fordítanak a növényútlevelek ellenőrzésére is a faiskolákban és a barkácsáruházakban
- részletezte Tállai András a tárca közleménye szerint.
Az országos akció fontos részét jelentik a laboratóriumi vizsgálatok is, melyek céljából a hatóság a legtöbb termék esetében mintát vesz. Ezek alapján többek között sótartalom, adalékanyag, szennyezőanyag, valamint növényvédőszer-maradék mérések történnek majd a Nébih laboratóriumaiban - közölte.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Május 05. 11:00, kedd | Belföld
Magyar Péter: szabad tudomány nélkül nincs szabad ország
2026. Május 05. 09:00, kedd | Belföld
Radnai Márk: Balásy Gyula próbálja felmenteni magát, de semmi sem lesz elfelejtve
Balásy Gyula a NER multimilliárdosa elcsukló hangon próbálja felmenteni magát
2026. Május 05. 07:39, kedd | Belföld
Érettségi - Pedagógusok: a korábbiaknál nehezebb volt az idei magyar írásbeli
Az elmúlt évek vizsgáinál nehezebbnek ítélték a hétfői magyar nyelv és irodalom írásbeli érettségi feladatait az MTI-nek nyilatkozó középiskolai tanárok.
2026. Május 05. 07:31, kedd | Belföld
Kontroll-interjú: Balásy Gyula ingyen felajánlotta az államnak a médiacégeit
Balásy Gyula médiavállalkozó lemond valamennyi rendezvényszervező, kommunikációs és médiacégében birtokolt tulajdonrészéről, azokat felajánlja az állam részére.
