2024. április 28, vasárnap - Valéria

2016. Március 27. 09:00, vasárnap | Helyi
Forrás: - szerk. -

A stroke összefügg a légszennyezettséggel

Amerikai kutatások bizonyították az összefüggést a sroke és a légszennyezettség között. Ezek alapján elmondhatjuk, hogy a szennyezett levegőjű régiókban élők körében mintegy két százalékkal magasabb a stroke valószínűsége.

A kutatás a következőképpen zajlott. 6 államból a 45 és 84 év közötti korosztályból 4500 főt vizsgáltak meg, akiknek nem volt ismert szívbetegsége. Természetesen figyelembe vették az egyéb rizikófaktorokat is (pl. dohányzás) a kutatás során. A továbbiakban megmérték a résztvevők lakóhelyén a légszennyezettségi adatokat és háromévente ultrahangos vizsgálattal ellenőrizték a véredények állapotát. A kutatások eredményeként megállapították, hogy a nyaki verőér vastagsága évente átlagban 0,014 milliméterrel nőtt meg, ami az erek fokozatos elmeszesedésére utal. Mivel a nyaki ütőér látja el friss oxigénnel és vérrel a nyakat, a fejet és az agyat, ezért különösen veszélyes ha az érfalak elveszítik rugalmasságukat és „megkeményednek”. A sroke kialakulásával pedig egyértelmű összefüggésben van a nyaki verőerek meszesedése. A jó hír az, hogy a légszennyezettség csökkentésével az artériák megvastagodása mérséklődik, ill. a folyamat vissza is fordítható.

2024. Április 28. 12:06, vasárnap | Helyi

Hírek az Ótemplomból