2024. április 28, vasárnap - Valéria

2015. Április 29. 09:07, szerda | Helyi
Forrás: Gulyás Zsuzsanna

A múzeumalapító emléke előtt tisztelegtek

Szalay Gyulára, a Kiskun Múzeum egykori igazgatójára emlékeztek születésének 150. évfordulóján április 28-án a múzeumban. A résztvevőknek Mészáros Márta múzeumigazgató idézte fel Szalay Gyula életútjának és munkásságának főbb állomásait.

Mészáros Márta előadásán kiderült: Szalay Gyulát szülei papnak szánták. 1893-ban azonban feladta a papi pályát és Kiskunfélegyházán telepedett le, ahol a gimnáziumban kapott magyar-latin tanári állást. 1693-1927-ig folyamatosan tanított, miközben a életébe belépett a múzeum is. A gimnáziumi értesítő 1875-től adott híradást az iskolában működő szertár-régiségtár gyarapodásáról. 1900-ban Szalay Gyula tanár lett a gyűjtemények őre, aki 1901-ben indítványt nyújt be a városi vezetéshez az önálló városi múzeum megalapítására, amelynek alapját a gimnázium gyűjteménye adja. 1902-ben a városi közgyűlés elfogadta a múzeum létesítését, és megalapították a Kiskunfélegyházi városi múzeumot. Szalay Gyula 1902-től 1934-ig gondozta a gyűjteményt. Ő volt a Kiskun Múzeum első múzeumőre, alapításának kezdeményezője, a gyűjtemények első szervezője, gyarapítója.

„Ez a két szó: „Szalay Gyula” évezredeken keresztül fogalom volt Kiskunfélegyháza kultúréletében. Évek hosszú során át teljes önzetlenséggel – anyagi előnyöket, címet, rangot, kitüntetést nem várva és nem kapva – teljes odaadással, sokszor egészségének feláldozásával volt városunkban a magasabb kultúra fáklyavivője.
Mint lobogó fáklya: másoknak világított, míg a folyamatos munka perzselő lángjában, el nem hamvadt.”
Így írt a Félegyházi Közlöny Szalay Gyuláról, miután 1937. február 12-én elhunyt.

A Szalay Gyula emléknap apropóján nyílt kiállítást június 30-ig tekinthetik meg az érdeklődők a Kiskun Múzeum nyitvatartási idejében.

2024. Április 28. 12:06, vasárnap | Helyi

Hírek az Ótemplomból