Hírek
2011. December 04. 14:41, vasárnap |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
A hollók ugyanúgy gesztikulálnak, mint az emberek
A tudósok legfrissebb megfigyelései szerint a hollók különösen intelligens állatok, és olyan magatartásformákat mutatnak, amelyeket eddig csakis az embereknél és egyes emberszabásúaknál dokumentáltak.
A csőrüket például úgy használják, mint mi az ujjainkat: rámutatnak tárgyakra és fel is tartják azokat, ha fel akarják kelteni társaik figyelmét.
A tudósok két évet töltöttek el azzal, hogy megfigyeltek egy vad hollócsapatot Ausztriában. Ekkor döbbentek rá arra, hogy a madarak a csőrüket ujjakként használják: rámutatnak vele tárgyakra, hogy odavonzzák társaik figyelmét, sőt fel is mutatják azokat, ha rámutatással nem érik el a kívánt hatást - írja a Nature Communications.
Ezeket a gesztusokat leggyakrabban ellenkező nemű társaik felé mutatták, és a megfigyelések szerint a legtöbb esetben sikerrel is jártak vele: sikerült ugyanis interakcióba lépniük kiszemeltjükkel. Márpedig ez azt jelzi, hogy cselekedeteik tudatosak és jól megtervezettek.
A gesztusok vizsgálatában túl sokáig koncentráltunk kizárólag az emberekre és az emberszabásúakra. Pedig a fenti példából is látszik, hogy amennyiben más fajokra is jobban odafigyelnénk, úgy valószínűleg jobban megérthetnénk, hogy pontosan hogyan is fejlődött ki például az emberi nyelv - mondta Simone Pika, a Max Planck Intézet munkatársa.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Május 05. 09:00, kedd | Belföld
Radnai Márk: Balásy Gyula próbálja felmenteni magát, de semmi sem lesz elfelejtve
Balásy Gyula a NER multimilliárdosa elcsukló hangon próbálja felmenteni magát
2026. Május 05. 07:39, kedd | Belföld
Érettségi - Pedagógusok: a korábbiaknál nehezebb volt az idei magyar írásbeli
Az elmúlt évek vizsgáinál nehezebbnek ítélték a hétfői magyar nyelv és irodalom írásbeli érettségi feladatait az MTI-nek nyilatkozó középiskolai tanárok.
2026. Május 05. 07:31, kedd | Belföld
Kontroll-interjú: Balásy Gyula ingyen felajánlotta az államnak a médiacégeit
Balásy Gyula médiavállalkozó lemond valamennyi rendezvényszervező, kommunikációs és médiacégében birtokolt tulajdonrészéről, azokat felajánlja az állam részére.
