Városlista
2024. április 18, csütörtök - Andrea

Hírek

2015. Február 28. 19:00, szombat | Életmód
Forrás: nlcafe.hu

A fejlődés nem verseny

A fejlődés nem verseny

Amikor egy baba világra jön, még nem is sejti, hogy egy olyan verseny főszereplője lesz, amelyen valójában egyetlen induló sem lenne, ha nem lenne ilyen sok túlmotivált edző: anyák a mozgásfejlődés világbajnokságán.

Amikor egy baba világra jön, még nem is sejti, hogy egy olyan verseny főszereplője lesz, amelyen valójában egyetlen induló sem lenne, ha nem lenne ilyen sok túlmotivált edző: anyák a mozgásfejlődés világbajnokságán.

Egyszer és mindenkorra összeszedtük, hogy egy babától az adott életkorában mit érdemes elvárni, és mikor érdemes szakemberhez fordulni.

1 hónapos baba

Egy ennyi idős baba még bőven a kinti világot szokja, ezért nagyjából semmit nem szabad elvárni tőle. Vannak könnyű babák, akik alig sírnak és viszonylag sokat alszanak, de akadnak úgynevezett „többemberes babák” is, akik elég sok fejfájást okoznak a szüleiknek. Egy ennyi idős babának még nincs kialakult napirendje, szokásai, csak annyit tud, hogy anya mellkasán a legjobb, és ez így is van rendjén. Mozgásfejlődés szempontjából a legtöbb baba ilyenkor hason átfordítja a fejét, és ha ülésbe húzzuk, egy másodpercig meg is tudja tartani azt, ettől függetlenül ezt a tudományt nem érdemes próbálgatni.

Érdemes szakemberhez fordulni, ha gondok vannak a szoptatással, nem tudja bekapni a mellbimbót és túlságosan hamar elfárad. Ezek sokszor akár kötött izomzatra is utalhatnak, ami speciális tornával jól kezelhető. Arról is jó szólni a gyerekorvosnak, ha nem követi a mozgásokat, nem figyel hangokra és egyáltalán nem emeli a fejét.

2 hónapos baba

A legtöbb baba hason fekve ilyenkor már megpróbálja megemelni és megtartani a fejét, néhány másodpercre talán már sikerül is neki. Ennél többet nem kell tudnia, még akkor sem, ha a szomszéd unokája már átfordul hasról hanyatt. Arról viszont érdemes szólni, ha a baba ülő helyzetbe húzva nem tudja magát megtartani, néhány másodpercre sem. Ebben korban érkezik meg az első szociális mosoly is, ami csak nekünk szól, de ez sem törvényszerű, az viszont gyanús jel lehet, ha a hangok irányába nem fordul, az erős zajoktól nem rezzen össze.

3 hónapos baba

A világ ilyenkor kezd kitárulni, a legtöbb baba kezd saját napirendet kialakítani magának, és az evés-alvás programsor kibővül az ébren töltött idővel. Vannak babák, akik magukban is vidáman elvannak, nyúlnak a feléjük lógatott játékok után és nézegetik, fogdossák azokat. Más babák viszont igénylik a folyamatos jelenlétet, ezért nem igazán lehet magukra hagyni őket, mindenesetre próbálkozni nem árt. Ha tárgyakat a szemével nem követi és nem is nyúl feléjük, érdemes szólni a gyerekorvosnak.

4-5-6 hónapos baba

Ebben a korban nagy eltérések lehetnek a gyerekek között, valamelyik már forog, de olyan is akad, aki 6 hónaposan már feláll. De az sem ritka, hogy 6 hónapos koráig szinte meg sem akar mozdulni. Ez mind belefér, ezért nem kell és nem is szabad siettetni a dolgokat. Akkor viszont mutassuk meg a babát szakembernek, ha még nem fordult át soha, egyik irányban sem. Ha 5-6 hónaposan nem tud támasztékkal ülni, akkor célszerű lehet elvinni a babát egy Dévény-felmérésre. Lustább babáknak ugyanis néhány alkalom gyógytorna sokat segíthet.

7-8-9 hónapos baba

A korábban említett eltérések mostanra sokkal nagyobbak lehetnek, nem kevés olyan baba van, aki 9 hónaposan elindul, más pedig akkor áll csak fel. Mindkettő normális, és egyikkel sincsen baj. Egy viszont biztos: ebben a korban valahogy rá kell jönnie arra, hogy hogyan tud helyet változtatni. A legtöbb baba kúszással kezdi, aztán később abból alakul ki a mászás. Valamelyik ide-oda forog, aztán rögtön mászni kezd. A lényeg, hogy haladjon valamerre. Ha nem tud támasztékkal ülni, vagy nem kezd el kúszni, akkor mindenképpen szóljunk a gyerekorvosnak. De ugyanilyen problémát jelenthet az is, ha szinte teljesen kihagyja a mászást, és rögtön elindul. A mászás olyan összetett mozgásforma, ami az agyuk fejlődése szempontjából nagyon fontos, egyes kutatások kimutatták, hogy a későbbi diszlexiának köze lehet ahhoz, hogy a baba mászott-e eleget.

10-11-12 hónapos baba

Már önállóan fel tud ülni, támaszkodás nélkül. Egyébként jó tudni, hogy a hordozóról való váltásnak nem a súly, nem a kor, hanem az önálló ülés az alapfeltétele. A legtöbb baba feláll és kapaszkodva lépeget. Egyéves korára ezeket kell tudnia. Még mindig nem fontos, hogy önállóan sétáljon vagy bukfencezzen. A félénkebb babák általában lassabban kezdenek el járni, cserébe ők jobban lekötik magukat készségfejlesztő játékokkal. Jó számolni vele, hogy a legtöbb anyuka ebben a korban kezdi el összehasonlítgatni a saját babáját máséval, viszont ilyenkor már nemcsak a mozgásfejlődésben, hanem a személyiségükben is óriási különbségek lehetnek. 18 hónapos korig nem szabad türelmetlenkedni, ha viszont ekkorra sem áll önállóan és nem indul el, akkor mutassuk meg orvosnak.

Címkék: anyuka, baba, fejlődés, gyerek

Ezek érdekelhetnek még

2024. Április 17. 17:23, szerda | Életmód

Nyolc sztárfellépő és negyven koncert az idei Paloznaki Jazzpikniken

Anastacia, a Brand New Heavies, Tony Hadley, a Morcheeba, az MF Robots, a Son Mieux, a Kraak & Smaak és Izo FitzRoy lesz a 12. Paloznaki Jazzpiknik sztárfellépője augusztus 1. és 3. között a Balaton-felvidéken.

2024. Április 16. 13:09, kedd | Életmód

Kimagasló a településfásítási program iránti érdeklődés

Kimagasló volt az érdeklődés idén a településfásítási program iránt, háromszoros volt az igénye a pályázóknak - közölte az Agrárminisztérium helyettes államtitkára kedden a somogyi Iharoson.

2024. Április 16. 07:48, kedd | Életmód

Mesterséges intelligenciával alkotott műsorvezető mutatkozott be a Deltában - Videó

A mesterséges intelligencia (MI) segítségével megalkotott műsorvezető mutatkozott be a Duna tudományos-ismeretterjesztő műsorában, a Deltában - hangzott el az M1 hétfő esti Híradójában.

2024. Április 15. 14:10, hétfő | Életmód

Így csúsztak egymásnak az autók az M1-esen

Eseménydús videót közölt az autópályafenntrartó.