2024. április 27, szombat - Zita

2013. Szeptember 22. 09:37, vasárnap | Helyi
Forrás: - szerk. -

A drogokról II.

A drogok fajtái, hatásai és veszélyei

Mi a drog?

A drog szót a köznyelv a kábítószer szinonimájaként is használja, helytelenül.
Drognak tekintjük azokat az anyagokat, szereket, amelyek szervezetünkbe jutva módosítják gondolkodásunkat, érzelmeinket, viselkedésünket (elsősorban az agy és a központi idegrendszer befolyásolásával). Ebben a tekintetben drognak minősül nem csak a kábítószer, hanem az alkohol, a cigaretta, a kávé, a szerves oldószerek.
Mivel legálisak, nem minősülnek kábítószernek, de a drogok közé tartoznak a minden háztartásban előforduló nyugtató- és altatószer is. Vonzerejük, a könnyű hozzáférhetőség mellett még abban rejlik, hogy ezen szerek használói veszélytelennek érzik fogyasztásukat.

Illegális drogok:

LSD
Az LSD a rozson élő gombából, az anyarozsból félszintetikus úton előállított termék. Megjelenési formája többféle lehet: alaktalan itatóspapír-golyócska, korong alakú itatóspapír, bélyeg. A fentieken túl előfordul még folyadék vagy zselé formában is.
Az LSD mámor a „trip”, mely kb. 4-8 órán át tart, és elsősorban a vizuális észlelés intenzívebbé válása és egyidejű torzulása jellemzi. Kis mennyiségben tudatmódosulást, nagyobb mennyiségben hallucinációt idéz elő. Rendszeres használata során pszichikai függőség alakulhat ki, a dózis emelkedik, maradandó pszichés károsodást szenvedhet a fogyasztó.
Sokszor kellemetlen hallucinációs élmények (bad trip) esetén jelentős szorongás, halálfélelem, paranoid gondolkodás, üldözési mánia, pánikreakció is kialakulhat.

Veszélyei:
- énvesztés ill. a realitásérzék elvesztése
- lelki függőség kialakulása
- vesekiválasztás csökkenése és lassulása
- májfunkciók csökkenése
- különféle lappangó pszichés betegségek felszínre törhetnek (pánikbetegség, skizofrénia, paranoia, halálfélelem)
- ön- és közveszélyes magatartás léphet fel

Gombák, kaktuszok
Meszkalin, csattanós maszlag, légyölő galóca, peyotl, pszilocibin.
A gombák és kaktuszok olyan természetes drogok, melyek hallucinogén hatásúak. Felhasználásuk, fogyasztásuk többféleképpen történhet: szárítva, dohánnyal keverve elszívják (pl.: meszkalin, peyotl), elrágcsálják a növényt, feloldják, a szervezetbe injektálják vagy elégetik és a gőzét belélegzik (pszilocibin). Előfordul az is, hogy a csattanós maszlag magjaiból főzetet készítenek.

- májkárosodás
- vesekárosodás
- szorongás, pánik, fenyeget? tartalmú hallucinációk
- túladagolás: mérgezés, halál

Speed
Amfetamin, metamfetamin
Napjainkban robbanásszerűen megemelkedett a speedet használók száma. A diszkók és a partik drogjának tekintik. Hatását a pörgés, álmatlanság, kitartó fizikai erő jellemzi. Többféleképpen használják fel: szippantás orron keresztül, tabletta formájában, intravénásan. Gyakran kombinálják heroinnal is.

- kiszáradás
- vesekiválasztás ill. májfunkciók csökkenése
- ingerlékenység
- pánikroham, szorongás, téveszmés tünetek kialakulása
- lelki függőség kialakulása
- túladagoláskor: túlhevülés, keringési zavarok, kezelhetetlenül magas vérnyomás, légzési nehézség, kóma, halál
- intravénás használat során: vérmérgezés, fekély, tályog, Hepatitis-B, -C, -D, AIDS

Ecstasy
XTC, MDMA
Az egyik legelterjedtebb drogok közé tartozik. Eredeti alakjában fehér por, a feketepiacon rendszerint préselt tabletták vagy kapszulák formájában lehet hozzájutni. A tablettákra gyakran nyomtatnak rá valamilyen ábrát (delfin, galamb stb.) A drog hatása egy-másfél óra múlva éri el a csúcsot, kb. 2-3 óráig tart ki, majd fokozatosan alábbhagy. Leggyakoribb hatásai közé tartozik az eufória, kitárulkozás, a gátlások megszűnése, boldogság, szeretet érzése.

- kiszáradás
- vesekiválasztás ill. májfunkciók csökkenése
- ingerlékenység
- pánikroham, szorongás, téveszmés tünetek kialakulása

Szerves oldószerek
Számos háztartási vagy vegyi boltban kapható szer tartozik ide (festékhígító, csavarlazító, jégoldó, lakk, zománcfesték, ragasztó, öngyújtógáz, körömlakk-lemosó stb.). Ezek olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek az agyba kerülve kábító vagy enyhén hallucinogén hatást váltanak ki.
A szerves oldószereket rendszerint az orron át lélegzik be, így a szerben lévő hatóanyagok nagyon gyorsan elérik a központi idegrendszert. Ennek eredményeképpen szinte azonnali részegségi állapotot teremt.
A leggyakoribb fogyasztási mód a zacskóból történő „szipuzás”.
A szerves oldószerek hosszan tartó, rendszeres használata komoly szervi károsodásokhoz vezethet.

- erős zavarodottság, önkontroll-vesztés
- eszméletvesztés
- vese-és májkárosodás
- agy-, tüdőödéma