2024. május 17, péntek - Paszkál

Forrás: hazipatika.com

2 ízletes libaétel Márton napjára

Különleges körítéssel

A hagyományok szerint november 11-én, azaz Szent Márton napján libát szokás enni. Az éttermek ilyenkor finomabbnál finomabb libás ételekkel várják a betérő vendégeket. De ízletes libaételeket otthon is könnyedén készíthetünk.

Szent Márton napjához igen sok hiedelem és hagyomány kapcsolódik. Az egyik szerint ilyenkor libát szokás enni, hisz ekkora már jó hízottak a fiatal párák, és éppen sütésre valók. Az alaposan befűszerezett libát néhány órára a kemencébe tették, majd amikor megsült, a püspökfalatját elküldték a papnak (innen ered a szó jelentése), a melle húsa csontjából pedig időt jósoltak. Ha a csont fehér volt, kemény telet vártak, ha szürke, latyakosat.
Szent Márton napjára már az újbor is iható, kóstolgassunk hát e finom nedűből az itt kínált libaételek mellé.

Illatos libasült céklamártással
Elkészítési idő: 2,5 óra

Hozzávalók 4 személyre:

• 1 db (kb. 4 kg-os) konyhakész, egész liba
  • kakukkfű
  • 50 dkg meghámozott, felkockázott burgonya
  • 2 fej vöröshagyma
  • szűz olívaolaj
  • 1 közepes fej hámozott, reszelt cékla
  • 1 csapott mokkáskanál őrölt kömény
  • 2 evőkanál teljes kiőrlésű tönköly búzaliszt

Forró vízzel, kívül-belül alaposan mossuk meg a libát. Papírtörölközővel mindenütt töröljük át, és egy éjszakára tegyük hűtőszekrénybe száradni. Másnap dörzsöljük be az egész felületét sóval, és szórjuk meg bőségesen kakukkfűvel. Töltsük meg a liba belsejét a burgonyakockákkal, majd mellével felfelé tegyük egy tepsibe helyezett rácsra. 200 °C-os sütőben süssük kb. 20 percig, majd a tepsiből öntsünk ki minden összegyűlt zsírt, fedjük le alufóliával, és vegyük le a sütő hőmérsékletét kb. 180 °C-ra. Hagyjuk így párolódni kb. 1,5 órát. Amikor a comb vastag része már puha, vegyük le a fóliát, és tegyük vissza pirulni sütőbe (160 °C) 15 percre. Amíg sül a hús, egy kis olívaolajon dinszteljük meg a hagymát, majd adjuk hozzá a céklát, majd egy kis vizet hozzáöntve pároljuk puhára. Ezt követően vegyük le a tűzhelyről, és fűszerezzük meg a köménnyel és sózzuk egy picit. Hintsük meg a liszttel, öntsünk hozzá még kb. fél pohárnyi vizet és a citrom levét, és botmixerrel dolgozzuk simára. Ezután tegyük vissza a tűzhelyre, és kis lángon kevergetve főzzük, amíg besűrűsödik a mártás. Sütés után a libát ne tálaljuk egyből! Pihentessük 20 percig fólia alatt, így könnyebben szeletelhetővé válik.

Libacombok gombás savanyú káposztában
Elkészítési idő: 60-70 perc

Hozzávalók 4 személyre:

• 4 libacomb félbevágva
  • 1 dl szűz olívaolaj
  • 20 dkg vöröshagyma finomra vágva
  • 3 gerezd fokhagyma zúzva
  • 15 dkg lecsó
  • 1/2 evőkanál édesnemes pirospaprika
  • 30 dkg gomba cikkekre vágva
  • 50 dkg savanyú káposzta
  • 2 evőkanál rozsliszt
  • 2 dl tejföl vagy szójajoghurt
  • 1/2 csokor majoránna finomra vágva
  • 1 csokor kapor finomra vágva
  • só, őrölt bors

A libacombokat perzselés után szárazra töröljük, sóval, majoránnával bedörzsöljük, felhevített olajon körbesütjük. Vöröshagymával, fokhagymával átpirítjuk, hozzátesszük a lecsót, meghintjük kevés pirospaprikával, vízzel vagy másodlevessel felöntjük, hogy ellepje, és fedő alatt majdnem készre pároljuk. Ezután rátesszük az átmosott savanyú káposztát és a gombát - ha szükséges, további főzőlével pótoljuk a veszteséget -, és amikor mindez puhára párolódott, a tejfölből, a rozslisztből, a kaporból és kevés hideg vízből készült habarással besűrítjük. Felforraljuk, és pirított rozskenyér- szeletkékkel kínáljuk.

Címkék: libaétel, Márton-nap

2024. Május 17. 10:17, péntek | Helyi

Erőszakkal akarta rávenni

2024. Május 17. 09:48, péntek | Helyi

MME: nem kell félni az ártalmatlan tőrösdarazsaktól

2024. Május 17. 09:46, péntek | Helyi

A MÁV kérése - Ha pünkösdkör utazik, váltsa meg már most vonatjegyét!

Május 19-én, vasárnap az ünnepnapi, 20-án a vasárnapi menetrend szerint közlekednek a vonatok, 21-én pedig már a megszokott munkanapi menetrend érvényes.

2024. Május 16. 16:08, csütörtök | Helyi

Figyelem!!! Több helyen útlezárás várható!

A Jogging Plus Sportegyesület és Kiskunfélegyháza Város Önkormányzata futóversenyt rendez 2023. május 27-én délelőtt a tavalyi évhez hasonlóan.