2024. április 27, szombat - Zita

2016. Február 06. 08:00, szombat | Helyi
Forrás: INDEX.hu

Minden, amit a zikavírusról tudni kell

Egy szúnyogcsípéssel terjedő vírus, amely lázat, enyhe influenzaszerű tüneteket okoz.

Mi az a zikavírus?

Miért veszélyes?

Mert összefüggésbe hozták egy olyan rendellenességgel, amely kisfejűséget okoz a magzatoknál.

Tényleg van összefüggés?

Nem bizonyított, egyelőre még csak feltételezik a kapcsolatot a brazil hatóságok.

Mit jelent a kisfejűség?

A gyerek agya nem fejlődik megfelelően, a fej kerülete kisebb. Kognitív és tanulásbeli lemaradást okozhat.

Veszélyes lehet felnőttekre is?

Még ez sem bizonyított, de okozhat Guillain–Barré-szindrómát, amely végtagokat érintő gyulladásos betegség.

Kik a veszélyeztetettek?

A terhes nők és magzataik.

Honnan ered a vírus?

Ugandában fedezték fel 1947-ben egy Zika nevű területen.

Miért Dél-Amerika?

Valószínűleg a futball-világbajnokságra érkezők hurcolták be repülőgépeken megbúvó szúnyogokkal.

Miért nem ismerték fel a veszélyt eddig?

Mert enyhék a tünetek és eddig még nem volt igazi járvány.

Hogyan terjed a vírus?

Leggyakrabban szúnyogcsípéssel.

Máshogy elkaphatom?

Találtak arra bizonyítékot, hogy szexuális úton is terjedhet. De vérátömlesztéssel is elkapható.

Mindegyik szúnyog veszélyes?

Az Aedes aegypti szúnyogfaj terjeszti, a többi egyelőre nem.

Mely országok érintettek?

Egyelőre Dél- és Közép-Amerikában mutatták ki a vírust, a többibe csak utazók vitték be.

Elterjedhet Európában is?

Erre még nincsenek megbízható adatok.

Mit jelent a globális egészségügyi vészhelyzet?

A WHO hirdette meg, a járvány miatt közös nemzetközi összefogást szeretnének.

Van védőoltás?

Nincs.

Mikor lesz?

Nem tudni, nagyon sok cég, labor dolgozik rajta. Egyesek bizakodóak, mert a betegség közeli rokona a dengue-láznak, és arra már van oltás.

Hogy védekezhetünk?

Szúnyogriasztóval, hosszú ujjú vastag ruhával.

FORRÁS: INDEX.HU

2024. Április 26. 20:25, péntek | Helyi

Tavaszi virágünnep Kiskunfélegyházán

2024. Április 26. 20:05, péntek | Helyi